Test čelových svietidiel 2022

Sdílejte

Publikované v časopise 9/2022

Čelovka je nevyhnutnou výbavou mnohých dobrodruhov, cestovateľov či milovníkov prírody. Užitočná je aj pre športovcov a nestratí sa ani na chalupe. So skracujúcimi sa dňami možno o novej čelovke premýšľajú viacerí z vás. S výberom vám pomôžu výsledky nášho testu, ktorý preveroval svetelné vlastnosti čeloviek, ich výdrž, odolnosť či jednoduchosť používania. Laboratórnymi aj praktickými skúškami prešlo 13 čelových LED svietidiel.

Čelovky v teste

  • 13 čelových LED svietidiel
  • známe a rozšírené značky ako Black Diamond, Petzl, Ledlenser alebo Decathlon/Forclaz
  • nechýbajú ani lacnejšie modely
  • napájanie na tužkové a mikrotužkové batérie, aj dobíjacie čelovky s akumulátorom

Čelovky sú kráľovné všestrannosti a praktickosti. Mať spoľahlivú a kvalitnú čelovku nie je od veci. Ako si vybrať tú pravú?

Výkon čelového svietidla sa vyjadruje pomocou niekoľkých základných parametrov, ktorými sú svetelný tok, dosvit čas svietenia. Tieto hodnoty nám povedia, ako silno, ďaleko a dlho dokáže zariadenie svietiť. Nájdete ich na obaloch čeloviek, v reklamách a propagačných materiáloch výrobcov a operujú nimi aj recenzie a hodnotenia, ktorých je plný internet.

Neverte všetkým tvrdeniam výrobcov

V dTeste sme sa rozhodli čelovky podrobiť nezávislému laboratórnemu testovaniu, aby sme overili, či hodnoty deklarované výrobcami zodpovedajú realite, a chceli sme zistiť, ktoré čelovky sú najlepšie. K tomu sme pridali aj praktické skúšky používania a testy odolnosti voči vode a pádom. Vychádzali sme pritom z normy ANSI/NEMA FL 1-2009, ktorá sa používa pre LED svietidlá a definuje ich parametre.

Čo tiež testujeme

Outdoorovému a športovému vybaveniu sa dTest venuje pravidelne. V posledných dvoch rokoch sme pre vás otestovali:

Ukázalo sa, že zďaleka nie všetky výrobky spĺňajú to, čo sľubujú na obale aj v priložených dokumentoch. Zatiaľ čo niektoré modely a ich informácie sa od nami zistených hodnôt prakticky nelíšili, v iných prípadoch sme našli pomerne veľké rozdiely. V teste sa dozviete, ktoré čelovky nás sklamali najviac.

Ktoré čelovky sú najlepšie?

V článku vám poradíme, ktoré čelovky svietia najsilnejšie a najďalej, akú majú výdrž batérie. Nebudete sa tak musieť báť, že sa vám prístroj premení na svetlušku v polovici vášho dobrodružstva. Milovníkov outdooru a horských výprav určite zaujmú výsledky skúšok vodoodolnosti a pádov, ktoré odhalili hneď niekoľko nedostatočných výkonov.

Ako si vybrať čelovku?

Pokiaľ v širokej ponuke čeloviek tápete, odporúčame vám prečítať si nášho nákupného sprievodcu. Poradíme vám, na čo sa pri výbere čelovky zamerať, ktoré funkcie a parametre je dobré sledovať a aké modely a novinky dostať na trhu.


Testované výrobky - čelové svietidlá (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Čelové svietidlá (14 výrobků)
poslední aktualizace: 1.9.2022


Prihlásiť