Ako si vybrať konzervované paradajky

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 4.5.2022

Paradajky v plechovke sú spojené predovšetkým s talianskou kuchyňou, kde sa používajú na prípravu rôznych omáčok k cestovinám, alebo na pizzu. České predpisy nekladú na zavarené paradajky zatiaľ žiadne špeciálne požiadavky.

V obchodoch sa môžeme stretnúť s tromi hlavnými úpravami. Prvé z nich sú lúpané celé paradajky (pomodori pelati), ide o paradajky vcelku zaliate paradajkovou šťavou. Ďalším druhom sú lúpané krájané paradajky (polpa di pomodoro), v tomto prípade ide o kúsky paradajok v paradajkovej šťave. Posledným typom výrobku sú pasírované paradajky (passata di pomodoro), čo je paradajkové pyré. Od paradajkového pretlaku sa líši tým, že je takmer nezahustené a pripomína skôr pasírované čerstvé paradajky.

Väčšina výrobkov tohto typu sú neochutené konzervy, do niektorých sa pridáva iba soľ. Informáciu o prídavku soli nájdete v zozname zložiek. Buďte však pozorní pri takých výrobkoch, ktoré na etikete zobrazujú napríklad bazalku. V Taliansku sa totiž predávajú aj ochutené konzervované paradajky (často pasírované) a je možné, že by sa už ochutený polotovar do vašich plánov nehodil. Informáciu o všetkých ochucujúcich prísadách nájdete opäť v zozname ingrediencií.

Plechovky s paradajkami mávajú obvykle veľmi dlhú trvanlivosť, často označenú iba mesiacom a rokom. Znamená to, že výrobok vydrží najmenej až do posledného dňa uvedeného mesiaca. Pri skladovaní vo vhodných podmienkach – v suchu, bez priameho slnečného žiarenia a ďaleko od zdrojov tepla − však môže obsah vydržať aj oveľa dlhšie. V každom prípade však odporúčame pred použitím konzervy „po záruke“ najprv obsah prezrieť a ovoňať. Pokiaľ zmysly neodhalia nič podozrivé, nie je dôvod paradajky vyhadzovať.

Databáze testovaných výrobků

Ako si vybrať konzervované paradajky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 5.5.2022


Prihlásiť