Ako vybrať bežecký batoh

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 4.5.2022

Na päť či desaťkilometrový beh väčšina ľudí batoh nepotrebuje. Ak však máte v pláne venovať sa behaniu na poloprofesionálnej či profesionálnej úrovni a sem tam si zabehať aj niekoľko desiatok či stoviek kilometrov dlhý beh, bez batohu, alebo vesty sa pravdepodobne nezaobídete. Aj keď každému vyhovuje niečo iné, aj pri výbere bežeckého batoha platia isté spoločné odporúčania, s ktorými vás zoznámime v nasledujúcich riadkoch.

Prvou otázkou, ktorú si treba položiť je, či túžite po batohu, alebo po veste. Batoh má väčšie hlavné vrecko a obvykle aj rôzny počet tých menších, vesta je v podstate aj typom batohu, lenže s menšou hlavnou komorou. Tak batoh, ako aj vesta majú svoje výhody; všeobecne však platí, že vesta sa hodí na kratšie ako ultra maratónske behy.

Pitný režim je základ

Dôležitým aspektom pri výbere bežeckého batohu alebo vesty je pitný systém. Je to predsa predovšetkým práve zásoba vody, kvôli ktorej nosia so sebou bežci na trať kilogramy navyše. Kým vybehnete, preverte si, či a ako často je na vašej trase dostupné občerstvenie v podobe reštaurácií, vodných prameňov a podobne. Podľa toho by ste si mali zvoliť buď väčší hydrovak (camelbak), alebo skladnejšie, ale menej objemné soft fľaše. Z obidvoch sa dá piť pohodlne cez trubičku a náustok.

V niektorých prípadoch sú pitné systémy súčasťou batohov či viest, v iných si ich musíte dokúpiť zvlášť. Vždy je však vhodné držať sa rovnakého výrobcu a veľkosti vášho batohu či vesty.

Každá sekunda sa počíta

Pretože bežecký batoh potrebujete často otvárať a zatvárať v pohybe, je pri ňom viac ako pri ktorejkoľvek inej batožine kľúčová dostupnosť vreciek. Tú si vyskúšajte v kamennej predajni, ideálne pri kratšom výbehu. Pri tom by ste si tiež mali overiť, či vám batoh na chrbte dobre „sedí“, nelieta zboka nabok, prípadne vás neškrtí.

Dôležité je tiež, či vám vyhovuje pitný systém, či napríklad ústami ľahko dočiahnete k hadičke s pitím a podobne. Skrátka a dobre, batoh či vesta môžu byť najvybavenejšie, no pokiaľ „nesadnú“ priamo vám, mohli by vám pri behaní spôsobiť viac škody ako úžitku.

Prší, prší, len sa leje

Pretože ultra maratónske behy sa uskutočňujú aj v horskom prostredí, kde sa často mení počasie, je dôležité, aby boli bežecké batohy či vesty nepremokavé. Túto skutočnosť nezistíte v obchode a dokonca ani potom, keď si s batohom chvíľu skúšobne zabeháte (ak to nebude v daždi); v tomto smere odporúčame nahliadnuť do nášho testu. Ten totiž ukázal, že štvrtina výrobkov premokne.

Ani málo, ani veľa

Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek batoh či vestu, pamätajte, že každých sto gramov sa prenesie, a preto si neberte so sebou zbytočnosti; aj napriek tomu, že to objem batožiny umožňuje. Na druhej strane prípravu na dlhé behy nepodceňujte, zásobte sa vodou, jedlom, náhradným oblečením, nezabudnite na mobil, powerbanku, mapu alebo čelovku.

Databáze testovaných výrobků

Bežecké batohy (16 výrobků)
poslední aktualizace: 5.5.2022


Prihlásiť