Test pracích prostriedkov na farebnú bielizeň 2022

Publikované v časopise 4/2022

Výrobcovia pracích prostriedkov radi sľubujú spoľahlivé odstránenie škvŕn a zachovanie farieb. Či výrobky skutočne dokážu to, na čo lákajú, to sme preverovali v teste 11 gélov a 8 práškov na farebnú bielizeň. Novinkou je hodnotenie chemického zloženia. Ukázalo sa, že nežiaducimi látkami výrobcovia nešetria a alergikom, alebo citlivejším osobám možno odporučiť s čistým svedomím len máloktorý prostriedok.

Zatiaľ čo sme preverovali v teste pracích prostriedkov pred dvoma a pol rokmi iba sypké prášky, tento rok sme poslali na porovnanie do laboratória aj gély. V tabuľke preto nájdete v niekoľkých prípadoch prací prostriedok od toho istého výrobcu dvakrát, raz v tekutej, druhýkrát v sypkej forme. Pre zaujímavosť sme tentoraz zaradili aj čistú vodu.

Hlavnou časťou testu je, tak ako obvykle, odstraňovanie najrôznejších typov škvŕn od olejových, cez čajové, až po tie od horčice. Tak ako vždy sme nevynechali ani zachovanie farieb a aktuálne sme zaradili aj hodnotenie chemického zloženia. To je dôležité najmä pre alergikov, alebo citlivé osoby. Novinkou je aj posudzovanie informácií na obale.


prací prášky na barevné prádlo (porovnat)

prací gely na barevné prádlo (porovnat)

voda (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pracie prostriedky na farebnú bielizeň (20 výrobků)
poslední aktualizace: 31.3.2022


Prihlásiť