Test odierania pneumatík 2022

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Publikované v časopise 3/2022

Negatívne dopady opotrebovania pneumatík na životné prostredie sa pomaly dostávajú do pozornosti európskej verejnosti. V členských krajinách EÚ sa každoročne uvoľní z pneumatík do prírody neuveriteľných 500 000 ton materiálu. Prinášame vám prehľad ekologickej (ne)vyhovujúcich pneumatík otestovaných v ostatných rokoch.

Dlho nebolo jasné, aký veľký problém môže opotrebovanie pneumatík predstavovať pre životné prostredie a spoločnosť. Nevedeli sme, aké veľké častice sa pri prevádzke uvoľňujú z gúm a aké množstvo častíc sa usadzuje v okolitom prostredí. Prvé štúdie venujúce sa ekologickým dopadom priniesli alarmujúce výsledky. Každý rok sa z pneumatík vozidiel prevádzkovaných na území EÚ uvoľní pol milióna ton častíc. Len v Nemecku predstavujú kúsky gumy z pneumatík tretinu všetkých mikroplastov prenikajúcich do prírody.

Odreté kúsky gúm sú bežne väčšie ako 50 mikrometrov. Sú pomerne hrubé a ani pri menších rozmeroch obvykle nehrozí hlboké preniknutie do dýchacej sústavy človeka. Zníženie množstva obrúseného materiálu je však podľa odborníkov veľmi dôležité. Spoločne s inými mikroplastmi totiž predstavuje hrozbu pre kvalitu vôd, pôdy aj života v nich. V konečnom dôsledku tak môže značne škodiť aj ľuďom.



Prihlásiť