Test práčok so sušičkou 2022

Publikované v časopise 2/2022

Sušenie bielizne v domácnosti bez balkóna, alebo bez záhrady, môže byť náročné. V niektorých bytoch sa sotva podarí nájsť miesto na práčku, a sušičku už nemáte kam dať. Riešením by mohla byť, popri klasickom sušiaku, práčka kombinovaná so sušičkou. Dokáže však spoľahlivo zvládnuť rolu oboch spotrebičov? Odpoveď na túto otázku sme hľadali v laboratóriu, kde sme nechali otestovať deväť modelov. Opäť sa hneď ukázalo, že majú niekoľko slabín.

Absenciu terasy, povaly, či iných priestorov na vešanie bielizne, rieši veľa ľudí rozkladacím sušiakom. Ponúka sa aj sušička bielizne, nie každý však má pre ňu dosť miesta. Sušiak svoju úlohu splní, ale priestor v byte zaberie tiež, aj keď len prechodne. Navyše, sušenie vnútri nie je práve ideálne, najmä v zime, keď sa veľmi nevetrá. V byte stúpa vlhkosť, ktorá môže napomáhať vzniku plesní.

Zaujímavou alternatívou môže byť práčka kombinovaná so sušičkou. Podľa výrobcov by malo riešenie 2 v 1 plnohodnotne spájať funkciu oboch prístrojov. Rozhodli sme sa preto, po nejakom čase, opäť laboratórne preveriť, ako si tieto zariadenia poradia s obidvomi funkciami a či obstoja v porovnaní s bežnými práčkami a sušičkami. Pri deviatich tzv. práčko-sušičkách sme posudzovali funkcie prania a sušenia, dĺžku programov, alebo spotrebu. Nezabudli sme ani na hlučnosť a jednoduchosť ovládania kombinovaných modelov.

Daň za kompromis

Číslo, ktoré by určite nemalo uniknúť vašej pozornosti, je maximálna kapacita práčok so sušičkou. Pri praní pojme bubon rovnaké množstvo bielizne ako bežná práčka, teda osem až desať kilogramov bavlnenej náplne. Kapacita pri sušení je však výrazne nižšia – len štyri až šesť kilogramov bavlny. Do samostatných sušičiek sa pritom zmestí od sedem do deväť kilogramov bielizne. Je zrejmé, že v tomto ohľade kombinované spotrebiče zaostávajú. A narazili sme aj na ďalšie slabé miesta.

Viac informácií a kompletné výsledky nájdete v aktuálnom teste.


Databáze testovaných výrobků

Práčky so sušičkou (9 výrobků)
poslední aktualizace: 3.2.2022


Prihlásiť