Test tabletov 2021

Sdílejte

Publikované v časopise 12/2021

Tablety už dávno nie sú len zariadenia na domácu zábavu. Výrobcovia svojou ponukou v tomto segmente uspokoja menej náročných používateľov, ale aj profesionálov, ktorí od svojich strojov očakávajú len to najlepšie. Ako sú však jednotlivé modely vydarené v kontexte zvyšku trhu? Otestovali sme niekoľko nových prístrojov.

Trh s tabletami prešiel v uplynulých rokoch značnými zmenami. S rozvojom moderných technológií našli tieto tenké zariadenia uplatnenie aj v takých situáciách, pri ktorých boli predtým prekážkou ich výkonové limity. Koho by, napríklad, ešte pred pár rokmi napadlo, že by sa profesionálny, živý videoprenos strihal v reálnom čase a súčasne vysielal práve pomocou tabletu? Dnes stačí, aj na takýto vcelku komplexný úkon, niekoľko kamier s bezdrôtovou konektivitou, výkonný tablet, správna aplikácia a pripojenie na internet.

Na trhu je veľa väčších a výkonnejších tabletov, menšie sú naďalej na ústupe. Okrem vytrvalého rastu rozmerov telefónov, je nepochybne dôvodom aj posun v očakávaniach, ktoré majú používatelia od nových tabletov. V malom tele sa zvyčajne nenájde toľko miesta na výkonný hardvér, efektívne chladenie, alebo batériu s dlhšou výdržou. Menšie tablety preto nebývajú najlepšou voľbou pre náročnejšie aplikácie, konzumáciu multimediálneho obsahu, alebo hranie videohier. Vyššie opísané dôvody však rozhodne nie sú pravidlom, ako to napokon ukázal aj náš test.

Trh sa vyvíja a spolu s ním sa musia vyvíjať aj naše laboratórne skúšky. Aj keď zloženie našej hodnotiacej tabuľky môže vyzerať na prvý pohľad podobne, urobili sme v testovacích procedúrach niekoľko zmien. Oveľa komplexnejšie teraz skúšame výpočtový výkon zariadenia a pozmenili sme aj zloženie skúšok súvisiacich s batériou. Kvôli týmto zmenám nové výsledky nie sú úplne porovnateľné s výsledkami našich starších testov. Ako sa teda novým produktom darilo?


větší tablety (10 a více palců) (porovnat)

menší tablety (6–⁠10 palců) (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Tablety (38 výrobků)
poslední aktualizace: 28.2.2023


Prihlásiť