Ako si vybrať podložku na jogu

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.9.2021

Počas cvičenia jogy sa pretiahnete, zapotíte a zároveň si "dobijete" baterky. Navyše na to nie je potrebné takmer žiadne špeciálne vybavenie – postačí vám podložka na jogu, čiže jogamatka V ideálnom prípade by mala poskytnúť poriadnu oporu a tlmiť nerovnosti. V článku nižšie vám poradíme, na čo si máte dať pozor pri jej výbere.

Ako taká podložka na jogu vyzerá? Väčšinou ide o obdĺžnik vyrobený z rôznych materiálov, ktorý po rozvinutí poskytne plochu na cvičenie a po zvinutí sa ľahko skladuje. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o jednoduchý výrobok, pri ktorom sa nemôžete pri výbere pomýliť. Opak je však pravdou. Pred samotným nákupom by sme mali brať do úvahy materiál, rozmer aj hrúbku podložky. Takisto sa oplatí zohľadniť úroveň našich jogových zručností, frekvenciu a dĺžku prenášania aj typ povrchu, na ktorom budeme cvičiť.

Materiál

Podložky na jogu sa vyrábajú z rôznych materiálov. Najčastejšie bývajú vyrobené z plastu (napríklad z PVC). Tento typ je pomerne lacný, máva dobré protišmykové vlastnosti a je vhodný aj na cvičenie športovej jogy. Podložky môžu byť aj z juty, alebo gumy (kaučuku). V podstate ponúka podobnú priľnavosť ako tie plastové, niekedy však môžu byť menej pohodlné kvôli svojej hrubšej štruktúre. Naopak, veľmi príjemné na dotyk sú vlnené podložky. Tie sa vyrábajú z takzvanej strižnej ovčej vlny (niekedy nesprávne nazývaná ako panenská vlna). Počítajte však pri nich s ťažším čistením. V neposlednom rade môžete nájsť aj  podložky z korku. Ide o verziu vhodnú najmä pre alergikov − na povrchu priľne menej prachu. Spodná strana je často potiahnutá protišmykovou vrstvou a horná strana sa ľahko čistí. Nech si kúpite ktorúkoľvek verziu, odporúčame vám vyskúšať si, nakoľko kĺže po podlahe, alebo pri zapretí počas cvičenia.

Hrúbka

Väčšina jogamatiek má hrúbku okolo štyri až päť milimetrov, na trhu však nájdete aj hrubšie. Silnejšia podložka však môže sťažiť stabilitu a správne držanie jednotlivých polôh. Tenšie podložky bývajú navyše ľahšie, celkovo kompaktnejšie, a ľahšie sa prenášajú.

Veľkosť

Voľba správnej veľkosti záleží na výške postavy. Poležiačky by nám z podložky nemala presahovať hlava ani nohy. Štandardné podložky sú dlhé 170 cm, na trhu sa však ponúkajú aj dlhšie varianty (vrátane extra dlhých). Všeobecne sa odporúča používať podložku minimálne o šesť centimetrov dlhšiu, než je výška našej postavy.

Starostlivosť

Aby sme sa pri cvičení cítili pohodlne, je dôležité, aby sme podložku udržiavali v čistote. Pred cvičením preto odporúčame starostlivo si očistiť nohy, po skončení podložku umyte vodou (alebo prostriedkami odporúčanými výrobcami). Nezabudnite odstraňovať prach a nečistoty zo spodnej strany − inak môže dôjsť k zníženiu protišmykových vlastností.

S podložkou či bez?

Cvičenie v stoji sa dá robiť aj bez podložky. K cvikom v sede a poležiačky by sme však mali podložku používať. Vo všeobecnosti je potrebné zdôrazniť, že jogamatka má, okrem iného, izolovať nohy od chladnej podlahy (vypínanie so studenými nohami je ťažké). Ak patríte medzi nováčikov, začnite s jednoduchými cvikmi a starostlivo dodržiavajte všetky pokyny. Okrem vhodne vybranej podložky (ideálna je s grafickými líniami, ktoré pomáhajú s rozmiestnením končatín) vám so správnym držaním tela pomôžu ešte špeciálne vankúše alebo korkové bloky.

Databáze testovaných výrobků

Podložky na jogu (17 výrobků)
poslední aktualizace: 30.9.2021


Prihlásiť