Test stolových a smoothie mixérov 2021

Publikované v časopise 9/2021

Ovocné a zeleninové koktaily môžu byť osviežujúcim spestrením jedálneho lístka a doplnením vitamínov. Tieto nápoje sú rozšírené aj pod názvom smoothie, ktorý vychádza z anglického slova smoothie a v preklade to znamená hladký. A presne také by smoothie malo byť – lahodné, krémové a bez kúskov. V laboratóriu sme zisťovali, ktorý z 23 stolových mixérov si poradí najlepšie s prípravou ovocných kokteilov. Vyskúšali sme však aj výrobu detskej výživy, miešanie liateho cesta a drvenie ľadu.

Ovocný, zeleninový alebo mliečny koktail nájdete v ponuke kaviarní aj špecializovaných stánkov, ale čerstvý nápoj si môžete ľahko v priebehu chvíľky pripraviť aj doma. Môžete použiť univerzálnejší tyčový, alebo stolový, ale aj práve špeciálne na to navrhnutý smoothie mixér. Rozdiel medzi poslednými dvoma menovanými, na ktoré sa v tomto teste zameriavame, je predovšetkým v podobe nádoby na mixovanie.

Vitamíny zbalené na cestu

Stolný mixér je tvorený základňou – telom prístroja, ktoré obsahuje motor a ovládacie prvky. Na základňu sa nasadzuje nádoba podobná krčahu, ktorá má v spodnej časti čepele. Hore sa nádoba uzatvára vrchnákom a v priebehu mixovania sa dajú, na väčšine prístrojov, pridávať otvorom ďalšie suroviny.

Popri tom existujú smoothie mixéry, ktoré majú tiež základňu s motorom, nádoba na mixovanie má skôr podobu fľaše a čepele sa nachádzajú v špeciálnom vrchnáku, ktorým sa nádoba naskrutkuje na prístroj, prípadne sú umiestnené na základni. Hotový nápoj môžete piť priamo z fľaše, prípadne si ho v nej môžete vziať kamkoľvek so sebou. Veľa výrobcov však ponúka k stolným mixérom aj fľašu na mixovanie ako príslušenstvo, rozdiely medzi oboma typmi sa takto do určitej miery eliminujú.

Smoothie sa dá pripraviť takmer zo všetkého, čo vás napadne. Základom je vždy ovocie alebo zelenina, prípadne oboje, a požadovanú tekutosť si zabezpečíte doplnením vody, džúsu, alebo mlieka. Do nápoja sa dajú pridať aj ďalšie prísady, napríklad semienka a orechy, med, cukor, bylinky alebo ľad. Okrem šťavy obsahuje smoothie aj rastlinnú vlákninu a zvyčajne má hustejšiu konzistenciu, ktorá sa blíži riedkej kaši. Výhodou domácej prípravy je určite úplná voľnosť pri výbere surovín a možnosť vymiešať si príchuť aj konzistenciu podľa vlastnej chuti.

Obstoja aj lacnejšie mixéry

Do laboratória sme poslali celkovo 23 mixérov. Pri testovaní sme sa zamerali najmä na prípravu smoothie, zaujímali nás však aj ďalšie funkcie. Pri praktických skúškach sme posudzovali prípravu troch druhov nápojov, liateho cesta, detskej výživy a drvenie ľadu. Ak to mixéry umožňovali, preverili sme aj sekanie, konkrétne orechov, byliniek a cibule. Osobitným testom bola aj príprava krémovej polievky, opäť iba pri modeloch, ktoré túto funkciu ponúkajú. Okrem praktických skúšok mixovania sme vo výsledkoch zohľadnili aj jednoduchosť ovládania, konštrukčné spracovanie prístrojov aj ich hlučnosť.

Stolové a smoothie mixéry si môžete na našom trhu kúpiť v rôznych cenových kategóriách. Najlacnejšie kúpite už od 40 €, širokú ponuku nájdete v cenovej hladine do 200 €a dajú sa kúpiť aj stroje za viac ako 390 €. Výsledky nášho testovania ukázali, že popri najdrahších modeloch obstoja a dobrý výkon podajú aj lacnejšie mixéry.

Viac informácií a kompletné výsledky nájdete v aktuálnom teste.


Testované výrobky - stolné a smoothie mixéry (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Stolové a smoothie mixéry (44 výrobků)
poslední aktualizace: 2.9.2021


Prihlásiť