Test kombinovaných chladničiek 2021

Publikované v časopise 8/2021

Sezóna osviežujúcich nápojov a zmrzlín je už z väčšej časti za nami. Chladničky si však nevyberáme vtedy, keď je nám teplo, ale zvyčajne vtedy, keď nemáme v domácnosti žiadnu funkčnú chladničku. Práve nenahraditeľnosť týchto prístrojov je hlavným dôvodom, prečo kombinované chladničky dlhodobo testujeme. Ako dopadlo 26 aktuálne otestovaných modelov?

Aj keď chladnička nemusí byť spotrebič s najvyššou obstarávacou cenou v celej domácnosti, je veľmi pravdepodobné, že je elektrickým zariadením s najvyššími prevádzkovými nákladmi. Aby prístroje udržali vo svojich útrobách nízke teploty, nejakú elektrickú energiu odoberajú prakticky neustále. Naše testy chladničiek navyše pravidelne ukazujú, že izolačné schopnosti nebývajú vždy ich silnou stránkou. V Európskej únii tento rok vstúpili do platnosti nové energetické štítky a ich súčasťou je aj nová stupnica energetických tried. Oproti predchádzajúcej stupnici je nielen zrozumiteľnejšia, ale aj prísnejšia a má motivovať výrobcov k vývoju efektívnejších prístrojov.

Zavedenie nových energetických štítkov však samozrejme nie je akési mávnutie čarovnou paličkou, ktorá by na trh ihneď pričarovala novú generáciu vysoko efektívnych chladničiek. Pozvoľný pokrok však naznačuje aj naša hodnotiaca tabuľka. Z  aktuálne otestovaných 26 kombinovaných chladničiek drvivá väčšina zaberá spodnú polovicu stupnice energetických tried. Zatiaľ minimálne sa existencia nových štítkov prejavila aj na našom laboratórnom testovaní. Program skúšok zostal nezmenený. Drobné úpravy sa objavili iba pri určovaní množstva testovaných náplní vzhľadom na objem prístrojov. Naplnenie chladničiek totiž vypočítavame práve z deklarovaných údajov. Zmeny sú však marginálne, nové výsledky sú preto porovnateľné so staršími údajmi.


Testované výrobky - chladničky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kombinované chladničky (131 výrobků)
poslední aktualizace: 29.7.2021


Prihlásiť