Test sušičiek potravín 2021

Publikované v časopise 7/2021

K letu neodmysliteľne patrí čerstvé ovocie a zelenina. Jedným z praktických a šetrných spôsobov, ako úrodu spracovať a uchovať ju na neskoršiu konzumáciu, je sušenie. Do laboratória sme preto poslali 11 sušičiek potravín a dali sme preveriť ich schopnosti. Okrem samotného sušenia nás zaujímalo aj ovládanie, hlučnosť alebo spotreba elektriny.

Sušičky sú jednoduché prístroje s okrúhlym alebo hranatým tvarom. V spodnej časti majú ventilátor, ktorý vháňa vzduch zohriaty na vopred nastavenú teplotu do priestoru sušičky. V nej sa nachádzajú špeciálne plastové perforované podnosy, ktoré sa vŕšia na seba a uzatvára ich vrchnák s otvormi zaisťujúcimi správnu cirkuláciu vzduchu. Počet sušiacich podnosov sa líši, naše testované modely mali štyri až osem dielov. Veľkú dieru do rodinného rozpočtu vám nákup sušičky neurobí, väčšina modelov v našom teste sa pohybuje v cenovom rozpätí od 35-90 €.
Do laboratória sme poslali 11 sušičiek potravín. Hlavnú pozornosť sme prirodzene venovali skúške sušenia, hodnotili sme aj jednoduchosť ovládania, hlučnosť, kvalitu spracovania, bezpečnosť a spotrebu elektrickej energie. Aby sme prístroje poriadne preverili, sušili sme celkovo päť rôznych druhov surovín − jablká, huby, hrozno, jahody a hovädzie mäso.
Najdôležitejším hodnotiacim kritériom pri skúške sušenia bola senzorická kvalita dehydrovaných potravín, ktorá zahŕňala posúdenie chuti, rovnomernosti usušenia, textúru a konzistenciu. Brali sme do úvahy aj čas sušenia a účinnosť, teda pomer hmotnosti potravín pred dehydratáciou a po nej.

Všeobecne môžeme povedať, že najlepšie výsledky dosahovali sušičky pri spracovaní jabĺk a húb. Naopak, pri jahodách, hrozne a mäse, ktoré patria z hľadiska sušenia k náročnejším surovinám, udeľovali sme častejšie nižšie známky. Vzájomné meranie sušiacich schopností bolo viac-menej veľmi vyrovnané a celkovo sa sušičky za svoje výkony nemusia hanbiť, práve naopak.

Viac informácií a kompletné výsledky nájdete v aktuálnom teste.


Testované výrobky - sušičky potravín (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Sušičky potravín (25 výrobků)
poslední aktualizace: 1.7.2021


Prihlásiť