Test paradajkových polievok 2021

Publikované v časopise 7/2021

Máloktorá potravina musí čeliť toľkým predsudkom ako polievky vo vrecúšku. Vraj sú plné chémie, soli a surovinu, ku ktorej sa hlásia, videli len „z rýchlika“. Napriek tomu však obchodníci uvádzajú, že v minulých mesiacoch záujem o ne rástol. Poslali sme preto do laboratória zástupcu paradajkových vrecúškových polievok a zisťovali sme, aké vlastne sú. Výsledky ukázali, že predsudky voči nim nie sú namieste.

Na prahu letných dovoleniek vám prinášame test paradajkových polievok vo vrecúškach. V našich obchodoch sme nakúpili 13 vzoriek paradajkových polievok do hrnca aj hrnčeka a na porovnanie sme doviezli aj jedno nemecké dvojča. V teste sme sa zaoberali niekoľkými témami, ktoré sa s polievkami z vrecúška často spájajú. Zaujímalo nás preto, koľko paradajok v skutočnosti skrývajú, či nie sú príliš slané a vydali sme sa aj po stopách glutamanu.

Z laboratória prišli väčšinou dobré správy. Pri meraní obsahu paradajkovej zložky sa ukázalo, že paradajková polievka vo vrecúšku ukrýva podobný obsah paradajkovej sušiny ako paradajková polievka, ktorú by sme si z pretlaku uvarili doma. Porovnanie s domácou polievkou zvládli aj obsahom soli. Súčasné paradajkové polievky potešia už na prvý pohľad aj tých zákazníkov, ktorí sa vyhýbajú glutamanu, pretože E 621 sa nenachádzal v zložení žiadneho výrobku. Napriek tomu kyselinu glutamovú v laboratóriu v polievkach našli a v tomto ohľade sa medzi jednotlivými vzorkami objavili celkom zaujímavé rozdiely.

Súčasťou testovania bola, samozrejme, aj ochutnávka. Polievky pri nej príliš nezažiarili a, bohužiaľ, ukázalo sa aj to, že čím čistejšie zloženie, tým slabší výsledok na tanieri.


instantní rajské polévky (porovnat)

varné rajské polévky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Paradajkové polievky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 1.7.2021


Prihlásiť