Test elektrických trávnych vyžínačov 2021

Publikované v časopise 6/2021

Hoci tento rok jar odovzdáva žezlo letu pomalšie, kosenie trávy sa nedá odkladať donekonečna. Na veľké a dobre prístupné plochy nám poslúži kosačka, ako však zvládnuť zarastené zákutia alebo oblasti lemujúce cesty a ploty? Ako ideálny pomocník sa ponúka trávny vyžínač. Energiu čerpá z akumulátora alebo káblom zo siete a býva osadený strunou alebo nožom. Pri 19 modeloch oboch typov napájania sme vyskúšali efektivitu kosenia, jednoduchosť ovládania, mieru hlučnosti aj výdrž batérie. Výsledky sú dosť rozdielne.

Po tom, ako sme v minulom vydaní priniesli výsledky trávnych kosačiek, prichádzame aktuálne s testom trávnych vyžínačov. Prístrojov, ktoré sú často známe aj pod označením strunové kosačky alebo „strunovky“. Napájanie otestovanej zostavy sa rieši dvoma spôsobmi – buď sa pripoja pomocou kábla do siete, alebo disponujú integrovaným alebo odpojiteľným nabíjacím akumulátorom.

Modely zahrnuté do nášho testu vážia od 1,8 (Ryobi RLT4125) do 4,8 kilogramu (Husqvarna 115iL). Batériové vyžínače sa medzi sebou líšia v tom, s akým príslušenstvom sa dodávajú – niektoré dostanete aj s batériou a nabíjačkou, pri iných si ich musíte dokúpiť zvlášť. Rozdiel je aj v napätí batérie, v bezdrôtovej zostave narazíte na typy s 18 až 56 V. Modely z oboch kategórií sú vybavené jednou až dvomi strunami alebo nožmi a záber kosenia sa pri nich pohybuje v rozmedzí od 23 do 38 centimetrov.

Pod dohľadom odborníkov aj s pomocou ostrieľaných testujúcich sme vyskúšali, ako si vyžínače poradia s kosením trávy v horizontálnom aj vertikálnom smere, nakoľko efektívne sú v zarastenej oblasti pozdĺž múrov, plotov a ciest alebo či si poradia s burinou a prerastenou trávou. Zisťovali sme, ako ľahko sa prístroje ovládajú, nakoľko sú pri spustení hlučné a pri akumulátorových modeloch sme navyše pridali skúšku batérie. Okrem poslednej menovanej disciplíny overujúcej rýchlosť nabíjania a výdrž batérie sa testovanie robí pri všetkých modeloch identicky a výsledky sú preto medzi sebou úplne porovnateľné.

Niektoré prístroje zvládli prejsť trávnymi disciplínami bez straty bodu, iné ukázali iba priemerný, alebo dokonca slabý výkon – mali problém s väčšími trsmi trávy, horšie prístupnými miestami alebo sa zasekávali. Pri veľkej väčšine prístrojov je potrebné pripraviť sa na hlučnú prevádzku. Veľké rozdiely sme objavili aj medzi akumulátormi, ktoré sa nabíjajú od 45 do neuveriteľných 210 minút a spustené vydržia od 13 do 34 minút. Pokiaľ si chcete vybrať nového záhradného pomocníka s istotou, že nesiahnete po nepodarku, môžete začať prečítaním nášho testu.


akumulátorové vyžínače (porovnat)

kabelové vyžínače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Elektrické trávne vyžínače (19 výrobků)
poslední aktualizace: 3.6.2021


Prihlásiť