Test tlakových hrncov 2021

Publikované v časopise 5/2021

Tlakový hrniec je v kuchyni skvelým pomocníkom, ktorý dokáže výrazne zrýchliť prípravu pokrmov a poradí si s tuhým mäsom aj tvrdými strukovinami. Ušetríte s ním čas aj energiu a variť v ňom zvládnu aj začiatočníci. Technologický pokrok navyše neminul ani tlakové hrnce a pri správnej starostlivosti sa dnes už nemusíte obávať výbuchov alebo neovládateľných únikov pary. V laboratóriu prešlo skúškami bezpečnosti bez zaváhania všetkých 13 testovaných hrncov. Výsledky ostatných skúšok sa však bez prehreškov nezaobišli.

Tlakový hrniec je v kuchyni skvelým pomocníkom, ktorý dokáže výrazne urýchliť prípravu pokrmov. Ušetríte s ním čas a energiu a variť v ňom zvládnu aj začiatočníci. Technologický pokrok navyše neminul ani tlakový hrniec a pri správnej starostlivosti sa dnes už nemusíte obávať výbuchov alebo neovládateľných únikov pary. V laboratóriu prešli skúškami bezpečnosti bez zaváhania všetky testované hrnca. Výsledky ostatných skúšok sa však bez prehreškov neobišli.

„Papiňák“ využíva to, že sa pri rastúcom tlaku zvyšuje aj bod varu. Tekutiny v tesne uzavretom a zaistenom hrnci dosahujú vplyvom tlaku hromadiacej sa pary vyššiu teplotu a príprava pokrmov sa tak výrazne zrýchľuje. Hrnce sa preto využívajú najmä na varenie mäsa, vývarov alebo tvrdých strukovín.

Tlakové hrnce sú dostupné vo viacerých typoch a rozmeroch. Ich cena sa pohybuje v širokom rozpätí. Z desiatok eur sa môže vyšplhať až na niekoľko stoviek. Na trhu zoženiete menšie hrnce s objemom už od 2,5 litra, ktoré postačia maximálne pre dvojicu. Pre rodinu odporúčame hrniec s objemom aspoň 5 litrov. Tlakový hrniec totiž môžete naplniť iba do dvoch tretín jeho celkového objemu.

Do laboratória sme poslali 13 tlakových hrncov s objemom 6 litrov a podrobili sme ich skúškam prípravy pokrmov, ovládania, bezpečnosti, spotreby energie a kvality spracovania. Celkové hodnotenie testu tlakových hrncov dopadlo pomerne vyrovnane, pri bližšom skúmaní výsledkov sa však pod pokrievkou našli rozdiely

Najdôležitejšia bola skúška varenia, pri ktorej sme zisťovali, ktoré hrnce obstoja pri príprave duseného hovädzieho mäsa so zeleninou a fazule. A rozdiely boli značné. Najlepšie modely uvarili mäkké a šťavnaté mäso, rovnomerne uvarenú zeleninu a hustú omáčku s bohatou chuťou aj farbou. Pri slabších výkonoch nás sklamalo tuhšie mäso a pripáleniny na dne. Pre fazuľu bola rozhodujúca konzistencia, ktorá sa nepodarila všetkým.

Viac informácií a kompletné výsledky nájdete v aktuálnom teste.


Testované výrobky - tlakové hrnce (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Tlakové hrnce (13 výrobků)
poslední aktualizace: 29.4.2021


Prihlásiť