Ako si vybrať mak

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 26.3.2021

Aj keď sa na mak pozerajú cudzinci pri návšteve Česka občas nedôverčivo, pre našinca predstavuje zásadnú surovinu do náplní koláčov a buchiet. Obľuba maku neklesá, dokazuje to zväčšujúca sa plocha, na ktorej sa u nás mak pestuje. Ako spoznať, ktorý mak si máte v obchode kúpiť?

Podľa typu použitia môžeme rozdeliť mak na dve hlavné skupiny: potravinársky a technický (čiže farmaceutický). Z potravinárskeho maku sú pre svoju chuť a vôňu najviac cenené sivomodré odrody. Vyznačujú sa tým, že majú nízky obsah morfínových alkaloidov. Popri týchto dvoch sa legálne môžeme stretnúť ešte s makom okrasným.

Ak patríte medzi majiteľov mlynčekov, nemusíte sa rozhodovať, či si kúpiť mak celý, alebo mletý. Fajnšmekri najviac preferujú celý mak a rozomelú si ho až tesne pred použitím. Takýto mak bude viac voňať aj lepšie chutiť.

Mletýmak, ktorý si môžete kúpiť v obchodoch a ktorý pre nás namlel výrobca, ukrýva niekoľko potenciálnych úskalí a nevýhod. Nevzťahujú sa naň požiadavky vyhlášky na čistotu, môže preto ísť o menej kvalitný mak z dôvodu znečistenia inými semenami, anorganickými nečistotami alebo pančovaním makom technickým. Zomletý mak bude pravdepodobne vždy senzoricky horší ako ten, ktorý si čerstvo namelieme sami. Porušené semená sú totiž vždy náchylnejšie na kazenie (žltnutie), preto ich výrobcovia ošetrujú horúcou parou termostabilizáciou (hydrotermickou stabilizáciou, tepelnou úpravou). Táto skutočnosť musí byť uvedená na obale výrobku. Môže tak dôjsť k stratám vône aj chuti.

Česká kotlina je kráľovstvom sivomodrého potravinárskeho maku, ktorý sa tu pestuje vo veľkom a po niekoľkých rokoch dosiahol ocenenie v podobe Chráneného zemepisného označenia (CHZO). To je európska známka kvality, ktorá zaručuje, že mak, ktorý má toto označenie, pochádza z presne definovaných a jedinečných podmienok na pestovanie v Českej republike a spĺňa legislatívne požiadavky. Môžeme preto odporučiť vyberať mak buď priamo s logom CHZO, alebo aspoň s krajinou pôvodu v ČR.

Kvalitu maku celého aj mletého môže zaručovať aj splnenie Českej cechovej normy (CCN), čo je skupina kritérií, ktoré sa výrobca nesúci logo CCN zaručuje splniť nad rámec svojich legislatívnych povinností.

Databáze testovaných výrobků

Mak (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.4.2021


Prihlásiť