Test hotdogov z čerpacích staníc 2021

Publikované v časopise 4/2021

Hlad nie je na cestách dobrým spoločníkom a osobitne to platí pre vodičov. Kedysi pomáhali furmanské krčmy, neskôr motoresty a dnes sa zdá, že sa úlohy cestovateľského občerstvenia ujímajú čerpacie stanice. Aké kvalitné pokrmy tam ponúkajú? Na to sme sa opýtali v laboratóriu, kam sme poslali vzorky párkov v rožku alias hotdogov nakúpených vo veľkých reťazcoch čerpacích staníc. Výsledky boli v dobrom zmysle prekvapivé.

Test hotdogov z benzínových púmp sa od našich bežných potravinových testov trochu líši. Rozdiel je predovšetkým v tom, že pri bežných potravinových testoch vieme vďaka informáciám na obale, čo daný výrobok obsahuje. Tentoraz predbežné informácie chýbali a laboratórna analýza naslepo zisťovala, aké kvalitné párky predajcovia na prípravu hotdogov používajú.

Hlavná časť skúšok sa venovala mäsu: zisťovali sme jeho množstvo a kvalita. Skúškami bielkovín sme dali overiť, či párky obsahujú hovädzie alebo hydinové mäso a náhradný sójový proteín. Meraním podielu kolagénu sme zisťovali, aké chudé mäso výrobcovia použili. Poslednou analýzou kvality mäsa sme sledovali koncentráciu vápnika a kostných úlomkov. Nadmerné množstvo oboch zložiek by poukazovalo na prítomnosť mechanicky separovaného mäsa, alias separátora. Na blok mäsových skúšok ešte následne nadviazalo meranie tučnosti a obsahu soli. Obidva parametre ukazujú výživovú hodnotu, obsah tuku je aj kvalitatívnym parametrom. Tučnejšie mäso býva totiž lacnejšie, ako chudé.

Na rozdiel od klasických testov chýba ochutnávka. Hotdogy sa predávajú ako teplé občerstvenie, preto by sa museli ochutnávať v čerstvom teplom nezohrievanom stave. V praxi by to znamenalo ochutnávať priamo na pumpách v takom prostredí, ktoré vôbec nespĺňa požiadavky na senzorické hodnotenie. Praktickou skúškou preto bolo váženie hotdogov aj párkov v nich.


Databáze testovaných výrobků

Hotdogy z čerpacích staníc (6 výrobků)
poslední aktualizace: 1.4.2021


Prihlásiť