Ako si vybrať aplikáciu na skenovanie PDF

Obsah májového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2021 Obsah májového dTestu

Aktualizováno: 1.3.2021

Jednoducho si ich stačí stiahnuť a odfotiť s nimi požadovaný dokument. Ten upravíte, uložíte v rôznych formátoch a odošlete alebo zdieľate. Reč je o skenovacích aplikáciách. V základe zvládnu vytvoriť dokument v PDF, niektoré dokážu aj obrázok (JPG/PNG). V našom teste sme odhalili veľké rozdiely v kvalite naskenovaných snímok, ponúkaných funkciách aj miere ochrany osobných údajov. Podľa čoho si teda máte vyberať?

Všetky otestované aplikácie sú zdarma na stiahnutie na App Store alebo Google Play. Hoci môžu vyzerať na prvý pohľad podobne, sú medzi nimi odlišnosti. V telefóne zaberú od necelých 13 do 166 MB a pri každom softvéri nie je možné počítať s ovládaním v slovenčine. Všetky aplikácie majú prístup k fotoaparátu, väčšina aj k fotogalérii, vďaka čomu môžu pracovať aj so snímkami vyfotenými v minulosti. Len menšina ponúka online úložisko alebo kompatibilitu s externými cloudovými službami.

Má to háčik

Ako už zaznelo vyššie, na testovanie sme zaradili aplikácie, ktoré sú na stiahnutie zadarmo. Niektoré z nich ponúkajú aj prémiové verzie, pri tých je však potrebné počítať s rôznou formou predplatného. Ak zaplatíte, získate viac funkcií, možnosti úprav, alebo väčšie úložisko. V laboratóriu sme zistili, že aj aplikácie zadarmo môžu „pekne šliapať“.

Koľko funkcií máš, toľkokrát si skenerom? Nenechajte sa pomýliť, široká škála funkcií ešte nemusí automaticky znamenať ľahké, rýchle a kvalitné skenovanie. Je to však zrejme jedno z hľadísk, podľa ktorého si budete aplikáciu vyberať, a tak si v rýchlosti prejdime základné skenovacie zručnosti.

Paleta ponúkaných funkcií

Automatický režimby sa mal o skenovanie postarať za vás – dokument zamerať a orezať po jeho okrajoch. Ak sa nechcete spoliehať na automatický program, postrážte si, aby bola aplikácia vybavená detekciou okrajov, nastaviteľným orezaním (ideálne s prepracovanou mriežkou aj lupou) a otáčaním snímok. Ako účinný pomocník vám môže poslúžiť aj automatické vylepšovanie farieb, alebo voliteľné farebné filtre. Záleží však od toho, ako sú v danej aplikácii zadefinované farby. Sken by mal byť dobre kontrastný, inak môže byť výsledkom nečitateľná snímka, ktorá sa nepodobá originálu.

Je príjemné, ak za vás aplikácia rozpozná typ skenovaného dokumentu – medzi overenými bezplatnými verziami to takmer žiadna nedokáže. Ďalšou, z používateľského hľadiska, zaujímavou funkciou je tzv. optické rozpoznanie znakov, čiže OCR (z anglického Optical Character Recognition); v tabuľke ju nájdete uvedenú ako rozpoznanie textu. Aj to je však v softvéri zadarmo skôr hudba budúcnosti.

Výhodou rozhodne je, keď aplikácia dokáže skenovať viacstranové dokumenty (s možnosťou pridania a odobratia stránok). Tým totiž predídete zdĺhavému skenovaniu, nastavovaniu a ukladaniu každej stránky zvlášť. Z čím viac zdrojov dokáže aplikácia čerpať, tým lepšie pre vás. Takisto oceníte širšiu ponuku podporovaných formátov, možnosti zdieľania alebo varianty na ukladanie (fotogalérie, online úložiská, externé cloudové služby).

Otravné reklamy

Otestované aplikácie sú na stiahnutie zadarmo. Aby vývojári získali za svoju prácu nejaké financie, je bežnou praxou zobrazovanie reklám – bez obťažujúcich prvkov sa zvyčajne zaobídu len platené aplikácie. Ako však ukázal náš test, existuje aj free softvér, ktorý žiadne reklamy nezobrazuje. Narazili sme však aj na také extrémy, že sa na úvodnej obrazovke prehrávalo video so zvukom, jeden reklamný baner striedal druhý a aplikácia nás neustále vyzývala na jej hodnotenie.

Pozor na osobné dáta!

Ak je pre vás online bezpečnosť dôležitá téma, odporúčame vyberať si aplikácie nielen podľa funkčnosti, ale aj podľa miery ochrany osobných údajov. Každá aplikácia by mala disponovať upozornením, či a aké dáta z telefónu bude odovzdávať ďalším stranám (bližšie detaily a možnosti by ste mali nájsť v nastavení aplikácie). Ak sa predsa len dozviete, že sa niečo podobné deje, uistite sa, že nejde o citlivé údaje a že sú posielané šifrovane.

Databáze testovaných výrobků

Bezplatné aplikácie na skenovanie PDF (22 výrobků)
poslední aktualizace: 4.3.2021


Prihlásiť