Ako si vybrať spirulinu

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2021 Obsah aprílového dTestu

Aktualizováno: 25.1.2021

Spirulina, čiže sušená vodná sinica, patrí medzi moderné alternatívne doplnky stravy. Sprevádza ju povesť super potraviny bohatej na živiny. Ako si najlepšie vybrať ten správny výrobok?

Dá sa zohnať v špecializovaných predajniach, na e-shopoch, prípadne v lekárňach. Väčšina výrobkov obsahujúcich spirulinu sa označuje ako doplnok stravy. Výrobky, ktoré nie sú označené ako doplnky stravy,  sú bežnými potravinami. Pre oboje však platí, že nesmú sľubovať zdravotné účinky, iba povolené zdravotné tvrdenia špecifikované legislatívou.

Spirulina prirodzene rastie v minerálnych vodách jazier v Afrike, Ázii a Južnej Amerike. Tá, ktorá sa dováža na náš trh, sa v prevažnej väčšine pestuje v kontrolovaných podmienkach v Ázii.

Predáva sa v dvoch podobách: ako prášok, ktorý sa rozmieša vo vode alebo inej tekutine, prípadne sa pridá do jedla, a ako tabletky alebo kapsuly, ktoré sa prehĺtajú.

Čo sa týka jednotlivých makro a mikroživín, môže byť ich obsah pri jednotlivých výrobkoch veľmi odlišný. Určite by sme preto odporúčali kupovať také výrobky, ktoré uvádzajú na obale detailnú nutričnú tabuľku.

Čo sa týka prevencie pred nežiaducimi látkami, odporúčame výrobky s bio certifikátom .

Mali by sme vždy mať na pamäti, že pre udržanie zdravia je dôležité pestro sa stravovať, aby sme pokryli dennú potrebu najrôznejších živín z najrozmanitejších zdrojov.

Databáze testovaných výrobků

Spirulina (18 výrobků)
poslední aktualizace: 28.1.2021


Prihlásiť