Porovnanie Citrusové limonády

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2023 Obsah aprílového dTestu

Publikované v časopise 2/2021

Posledné mesiace síce cestovaniu príliš neprajú, my však neprestávame sledovať otázku rozdielneho zloženia potravín v rôznych krajinách Európskej únie. Tentoraz nám osobná skúsenosť našepkala pozrieť sa na rozdiely v zložení citrusových limonád. Vie sa to už dlho, že sa limonády v rôznych štátoch rôzne sladia. Niekde používajú cukor, inde fruktozo-glukózový sirup. My sme však nadobudli podozrenie, že sa v niektorých štátoch vkradli navyše do zloženia aj sladidlá.

Rozbehli sme sa preto do nemeckých, poľských aj našich obchodov, aby sme si z nich priviezli zástupcov globálne rozšírených citrusových limonád: Sprite aj 7up s citrónovou príchuťou a pomarančové nápoje Fanta a Mirinda. Za dvoma (Sprite a Fanta) stojí prostredníctvom svojich národných pobočiek spoločnosť Coca-Cola, značky Mirinda a 7up patria firme PepsiCo.

Na našom stole skočili štyri trojice limonád, pričom sme pri výbere dbali na to, aby mali čo najpodobnejšie etikety. Snažili sme sa do porovnania zaradiť vždy balenie s čo najpodobnejším objemom. Predtým sme si však ešte overili, či sa zloženie limonád vo fľašiach rôznej veľkosti nelíši. Dôkladne sme si preštudovali informácie na všetkých etiketách, aby sme zistili, v čom sa výrobky z rôznych krajín odlišujú.

tip dTestu

Malá exkurzia do sveta limonád ukázala, že aj zdanlivo rovnaký výrobok sa môže líšiť v jednotlivých krajinách. Výrobcovia sa v tejto súvislosti často zmieňujú o tom, že zákazník má k dispozícii všetky potrebné informácie o zložení, a teda vie, čo si kupuje. K tomu môžeme pridať už veľakrát opakovanú radu: stojí za to čítať etikety. Len tak môžete odhaliť ešte pred nákupom, či vybraná limonáda obsahuje náhradné sladidlá, alebo ovocnú šťavu, prípadne vybrať si inú, ktorá bude lepšie vyhovovať vašim predstavám.

Iná krajina iná chuť

Ak sa vám niekedy zdalo, že limonáda v cudzine chutí inak ako doma, môžeme vám dať za pravdu. Odlišností medzi jednotlivými štátmi sme našli viac, než dosť, pričom sa potvrdilo aj naše podozrenie na rozdielne používanie sladidiel. Z pohľadu nášho zákazníka sa sladidlá objavujú vo všetkých štyroch malinovkách. Jediným nápojom, ktorý sa vo všetkých troch krajinách sladí zhodne cukrom a steviolo-glykozidmi, je citrónový 7up. Nápoje Sprite, Fanta a Mirinda sa dajú kúpiť v zahraničí aj bez nich.

Sprite sladený iba cukrom predávajú v Nemecku aj v Poľsku. Český variant obsahuje fruktózovo-glukózový sirup doplnený zmesou acesulfámu K, aspartámu a neohesperidínu DC. Pravdou je, že sa rozdiel premietol aj do výživových údajov. Český variant obsahoval najmenej cukru (2 g/100 ml) a na etikete bol dokonca označený ako nízkoenergetická limonáda. Nemecký a poľský variant ukrýva štyrikrát, respektíve päťkrát viac cukru.

Mirindu s cukrom a bez náhradných sladidiel zoženiete len u našich západných susedov. Poľská aj česká Mirinda deklarujú zhodné zloženie kombinujúce fruktózovo-glukózový sirup s acesulfámom a sukralózou. V nutričnej tabuľke sa rozdiel prejavil nasledovne: nemecká Mirinda v 100 ml obsahuje 9,4 g cukru, česká a poľská 7,8 g.

V prípade Fanty mali všetky tri štáty svoju originálnu verziu. Nemecká sa sladí cukrom, poľská cukrom, cyklamátom a sacharínom. Česká receptúra čiastočne kopíruje poľskú, ale namiesto cukru používa fruktózovo-glukózový sirup. Rozdielny je obsah cukru pri všetkých troch variantoch. Najsladšia nemecká Fanta obsahuje 7,6 g/100 ml, za ňou nasleduje česká so 6,9 g/100 ml, najnižšiu hodnotu 6,5 g/100 ml deklaruje poľský výrobok.

Prečo je to tak?

Dôvody rozdielneho spôsobu sladenia môžeme len odhadovať, skutočné príčiny v odlišnosti receptúr poznajú len výrobcovia. Nami zistené rozdiely sme preto odovzdali českým pobočkám firiem Coca-Cola a Mattoni 1873, ktorá u nás sortiment PepsiCo vyrába v licencii, so žiadosťou o vysvetlenie.

Spor cukor verzus fruktózovo-glukózový sirup sa v minulosti riešil niekoľkokrát, my sme sa ním stretli napríklad pri porovnávaní limonády Coca-Cola (dTest 5/2018). Vysvetlenie sa zdôvodňovalo napríklad lepšou rozpustnosťou sirupu, alebo tým, že fruktózovo-glukózovým sirupom sú sladené aj originálne americké limonády. České zastúpenie Coca-Coly otázku navyše vysvetľuje ponukou cukru a sirupu od dodávateľov v jednotlivých krajinách.

Prídavok sladidiel môže súvisieť aj so snahou znížiť obsah cukru v nápojoch. Z týchto dôvodov sa s éčkovými sladidlami môžeme stretávať už dlhší čas napríklad v anglických malinovkách. To isté nám odpovedala tak Coca-Cola, ako aj Mattoni 1873. Kombináciou prírodných a nízkokalorických sladidiel pracujú na znižovaní obsahu cukrov v nápojoch.

Prehľad sladidiel

V Európskej únii sa môžu používať iba povolená sladidlá. Súčasťou povoľovacieho procesu je zhodnotenie bezpečnosti látok a stanovenie ich maximálnych dávok pre jednotlivé typy potravín. Prinášame vám prehľad tých najbežnejších nekalorických sladidiel, ktoré po konzumácii nedodávajú telu žiadnu energiu.

Acesulfam K (E950), čiže acesulfam, je asi 200 × sladší ako cukor a má mierne horkastú pachuť.

Aspartám (E951) je jedno z najznámejších syntetických sladidiel. Je asi 200 × sladší ako sacharóza, oproti niektorým ďalším sladidlám sa takmer nevyznačuje vedľajšou pachuťou. O bezpečnosti aspartámu sa dlho diskutovalo, EFSA však jeho škodlivosť nepotvrdila. Isté je, že medzi jeho metabolity patrí fenylalanín, ktorý nesmú konzumovať ľudia trpiaci ochorením fenylketonúrie. Preto musí byť na obale výrobku, ktorý obsahuje aspartám, uvedený fakt o prítomnosti fenylalanínu. Cyklamát (E952) sa neteší príliš dobrej povesti. Dôvodom je štúdia z roku 1975, ktorá ho spájala s rozvojom nádorov močového mechúra u myší. Na základe tejto správy bol cyklamát zakázaný v USA. Odvtedy sa urobilo veľa štúdií, ktoré však niekdajšie závery nepotvrdili, a preto sa v Európskej únii cyklamát považuje za bezpečnú látku. Cyklamát je asi 30-50 × sladší ako repný cukor, preto sa musí v porovnaní s inými sladidlami pridávať vo väčšom množstve.

Sacharín (E954) je známy aj pod názvom cukerin. Je asi 500 × sladší ako sacharóza a ide o jedno z najlacnejších sladidiel. Väčšinou sa jeho použitie kombinuje s ďalšími sladidlami, pretože má horkú pachuť.

Sukralóza (E955) je sladidlo, ktoré sa vyznačuje asi 500-600 × vyššou sladkosťou ako cukor. Zároveň patrí medzi tepelne najstabilnejšie sladidlá, je však aj najdrahšie.

Taumatín (E957) je nízko kalorická bielkovinová látka izolovaná z ovocného kríka Thaumatococcus daniellii, ktorý rastie v západnej Afrike. Taumatín je až 3 000 × sladší ako repný cukor.

Neohesperidín DC (E959) je látka získavaná z citrusových plodov. Pôvodne horká látka citrusov sa po chemickej reakcii mení na sladidlo, asi 350 × sladšie ako cukor.

Steviol-glykozidy (E960) sú najnovšou látkou pridanou na zoznam sladidiel. Získavajú sa z listov rastliny Stevia rebaudiana a v ľudskom tele nepodliehajú metabolizmu.

Neotam (E961) je neenergetické sladidlo, ktoré je až 13 000 × sladšie ako sacharóza. Sladká chuť neotamu je vnímaná receptormi oveľa dlhšie.

Mohli by sme podotknúť, že sladené limonády v žiadnom prípade nemajú tvoriť základ pitného režimu, ale mali by byť skôr akýmsi nápojovým dezertom. S takýmto prístupom k problému by zrejme nebolo nutné pridávanie sladidiel do bežných nápojov.

Nám by sa takýto prístup páčil viac. Bezpečnosť éčok, ktoré majú nápoje prisládzať, bola síce viackrát podrobená skúmaniu a povolené sú zdravotne bezchybné látky, no ich chuť sa vo výrobkoch často prejavuje. Pokiaľ si teda zákazník kúpi limonádu s prídavkom sladidiel, môže byť nepríjemne prekvapený. Tomu navyše nahráva aj fakt, že skôr sa sacharín alebo aspartam spájali so špeciálnymi „light“ verziami nápojov. Dnes už táto „istota“ neplatí. Pri porovnávaných limonádach ‑ s výnimkou českého Spritu ‑ sa zákazníci o použití „éčkových“ sladidiel dozvedia iba zo zoznamu ingrediencií, pri nepozornom výbere ich môžu rozpoznať až na jazyku.

Rozdielov sme našli viac

Zoznamy ingrediencií sa však rozchádzali aj pri iných položkách. Pri limonáde Sprite nás však nemilo prekvapil fakt, že nemecký výrobok obsahuje v súhrne 1,1 % šťavy z citróna a limetky, v českom a poľskom variante vôbec nie je miesto pre ovocnú šťavu. Citrónovo-limetkovú príchuť dosahujú pomocou prírodných aróm. Dodajme ešte, že tie sú uvedené aj na nemeckej etikete. Z nášho pohľadu je preto nemecký Sprite kvalitatívne hodnotnejší.

Spoločnosť Coca-Cola rozdielny prístup pri používaní ovocnej šťavy spája s nemeckou snahou o obmedzenie obsahu cukru v receptúre. Úlohou ovocnej šťavy je v tomto prípade vytváranie plnej chuti. Nemecko je, podľa vyjadrenia výrobcu, v tomto výnimkou medzi ostatnými európskymi štátmi. Všeobecne vraj zložka šťavy nie je súčasťou receptúry nápoja Sprite. Pozreli sme sa preto aspoň on-line na zloženie francúzskeho, talianskeho a belgického variantu. V talianskom a belgickom sa šťava v zložení neuvádza, vo francúzskom však áno.

Rozdiely v ovocných podieloch sme zaznamenali aj pri pomarančových limonádach. Začnime Mirindou, pri ktorej sa na českej a poľskej etikete uvádza, že obsahuje 4 % pomarančovej šťavy z koncentrátu. Obal nemeckej Mirinda nás trochu zmiatol. Pomarančový koncentrát totiž uvádza na čelnom mieste, zároveň sa však v názve chváli len 2,5 % ovocným podielom. Aj na tento detail sme sa opýtali výrobcu. Rozdielny obsah ovocnej šťavy by mal byť dôsledkom preformulovania, pričom PepsiCo usiluje o postupnú štandardizáciu zloženia v celej Európe.

Pri Fante sme v súvislosti s deklarovaným ovocným podielom narazili na nejednotnosť v logike tvorby etikiet. Česká a poľská deklarujú 5 % podiel pomarančovej šťavy z koncentrátu, nemecká sa o konkrétnom ovocnom podiele nezmieňuje. Na základe poradia ovocnej šťavy v zozname zložiek sa však môžeme domnievať, že ovocný podiel je vo všetkých troch variantoch porovnateľný.

Arómy a prídavné látky

Poslednou oblasťou, v ktorej sa jednotlivé národné varianty líšili, bolo použitie prídavných látok a aróm. V súvislosti s éčkami sme už spomenuli sladidlá, nešlo však len o ne.

Asi najviac nás v tomto ohľade zaujala Mirinda. Česká a poľská má podľa informácií na obale obsahovať konzervant sorban draselný, nemecká sa zaobišla bez neho. Domnievali sme sa, že by dôvodom mohol byť rozdielny obsah cukru v nemeckom, českom a poľskom variante (9,4 % verzus 7,8 %). Vyššia koncentrácia cukru totiž skutočne môže brániť rastu mikróbov. Od výrobcu sme však dostali iné, prekvapivé vysvetlenie: sorban draselný vraj obsahujú všetky tri varianty, len v Nemecku ho nie je nutné uvádzať na etikete. Konzervant údajne totiž nemá žiadny technický benefit. Zostáva preto otázka, prečo sa do nápoja vôbec pridáva.

Na odlišnú skladbu použitých prídavných látok sme narazili aj pri ostatných limonádach. Išlo však o také situácie, keď všetky výrobky obsahovali aditíva s rovnakým technologickým významom, líšili sa iba konkrétne éčka.

Z hľadiska kvality, alebo skôr hodnoty surovín, bol významnejší rozdiel medzi použitými arómami. Z etikiet limonád Mirinda a 7up vyplývalo, že český aj poľský variant obsahuje arómu, ale nemecký vonia prírodnou arómou. Slovíčko prírodná pritom hovorí, že ide o vonnú látku získanú iba z ovocia. Naopak, v českom a poľskom variante môže byť akákoľvek vonná látka, aj neprírodného pôvodu. Podľa vyjadrenia výrobcu českého 7up je zloženie všetkých troch výrobkov, vrátane aróm, úplne zhodné a aktuálne pracujú na štandardizácii etikiet.

Podobne sa líšilo aj zloženie Fanty. Rozdiel bol len v tom, že tentoraz boli vo výhode českí a poľskí zákazníci. Obyčajnú arómu totiž deklaroval výrobok z Nemecka.

Nemci trikrát prví

Po zvážení všetkých vyššie popísaných skutočností sme stanovili poradie jednotlivých nápojov. Kladne sme posudzovali najmenší počet prídavných látok, vyšší ovocný podiel, alebo použitie hodnotnejších surovín, napríklad prírodných aróm. Do úvahy sme brali aj obsah cukru. V celkovej bilancii sa najlepšie darilo nemeckým výrobkom. Prvé miesto obsadili v citrónových nápojoch Sprite a 7up a najlepšie umiestnenie od nás získala aj nemecká Mirinda. V prípade Fanty sme na prvú priečku umiestnili poľský variant. Body navyše získala predovšetkým vďaka jasnej deklarácii ovocného podielu a získala si nás aj použitím prírodných aróm.

Sprite

 • Sprite

  cena 27,50 Kč

  objem 1250 ml

  cena za 1 l 22 Kč

  pořadí 1.

  složení

  obsah ovocné šťávy 1,1 %

  cukr [a]

  fruktózo-glukózový sirup [n]

  náhradní sladidla [n]

  přírodní aroma [a]

  aroma [n]

  přídavek konzervantů [n]

  přídavek barviv [n]

  výživové údaje

  cukr 8 g/100 ml

  informace

  složení voda, cukr, oxid uhličitý, kyselina citronová, citronová šťáva z koncentrátu 1 %, limetová šťáva z koncentrátu 0,1 %, regulátor kyselosti citronan sodný, přírodní citronové a limetové aroma

  výrobce/prodejce Coca-Cola European Partners DE, Německo

 • Sprite

  cena 22,90 Kč

  objem 850 ml

  cena za 1 l 26,90 Kč

  pořadí 2.

  složení

  obsah ovocné šťávy [n]

  cukr [n]

  fruktózo-glukózový sirup [a]

  náhradní sladidla [n]

  přírodní aroma [a]

  aroma [n]

  přídavek konzervantů [n]

  přídavek barviv [n]

  výživové údaje

  cukr 10,1 g/100 ml

  informace

  složení voda, cukr, oxid uhličitý, kyselina citronová, regulátor kyselosti citronany sodné, přírodní citronové a limetové aroma

  výrobce/prodejce Coca-Cola HBC Polska, Polsko

 • Sprite

  cena 27,90 Kč

  objem 1000 ml

  cena za 1 l 27,90 Kč

  pořadí 3.

  složení

  obsah ovocné šťávy [n]

  cukr [n]

  fruktózo-glukózový sirup [a]

  náhradní sladidla [a]

  přírodní aroma [a]

  aroma [n]

  přídavek konzervantů [n]

  přídavek barviv [n]

  výživové údaje

  cukr 2 g/100 ml

  informace

  složení voda, fruktózo-glukózový sirup, oxid uhličitý, kyselina citronová, sladidla acesulfam K, aspartam, neohesperidin DC; regulátor kyselosti citronany sodné, přírodní citronové a limetkové aroma

  výrobce/prodejce Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, s.r.o., Praha

Pořadí výrobků bylo stanoveno na základě deklarovaných hodnot ovocného podílu, použitých přídatných látek a obsahu cukru. V případě shodného pořadí jsou výrobky seřazeny dle abecedy.

7up

 • 7up

  cena 25,90 Kč

  objem 1500 ml

  cena za 1 l 17,30 Kč

  pořadí 1.

  složení

  obsah ovocné šťávy [n]

  cukr [a]

  fruktózo-glukózový sirup [n]

  náhradní sladidla [a]

  přírodní aroma [a]

  aroma [n]

  přídavek konzervantů [n]

  přídavek barviv [n]

  výživové údaje

  cukr 7 g/100 ml

  informace

  složení voda, oxid uhličitý, cukr, kyselina citronová, kyselina jablečná; přírodní citronové a limetové aroma, regulátor kyselosti citronan sodný, sladidlo steviolglykosidy

  výrobce/prodejce PepsiCo Deutschland GmbH, Německo

 • 7up

  cena 24,90 Kč

  objem 1500 ml

  cena za 1 l 16,60 Kč

  pořadí 2.

  složení

  obsah ovocné šťávy [n]

  cukr [a]

  fruktózo-glukózový sirup [n]

  náhradní sladidla [a]

  přírodní aroma [n]

  aroma [a]

  přídavek konzervantů [n]

  přídavek barviv [n]

  výživové údaje

  cukr 7 g/100 ml

  informace

  složení voda, cukr, oxid uhličitý, kyseliny (kyselina citronová a kyselina jablečná), aroma, regulátor kyselosti (citronany sodné), sladidlo (steviol-glykosidy)

  výrobce/prodejce KMV BEV CZ s.r.o., Praha

 • 7up

  cena 26,40 Kč

  objem 850 ml

  cena za 1 l 31,00 Kč

  pořadí 2.

  složení

  obsah ovocné šťávy [n]

  cukr [a]

  fruktózo-glukózový sirup [n]

  náhradní sladidla [a]

  přírodní aroma [n]

  aroma [a]

  přídavek konzervantů [n]

  přídavek barviv [n]

  výživové údaje

  cukr 7 g/100 ml

  informace

  složení voda, cukr, oxid uhličitý, kyseliny: kyselina citronová, kyselina jablečná; aroma, regulátor kyselosti: citronany sodné, sladidlo steviol-glykosidy

  výrobce/prodejce Pepsi-Cola General Bottlers Poland Sp. z o.o., Polsko

Pořadí výrobků bylo stanoveno na základě deklarovaných hodnot ovocného podílu, použitých přídatných látek a obsahu cukru. V případě shodného pořadí jsou výrobky seřazeny dle abecedy.

Fanta

 • Fanta

  cena 22,90 Kč

  objem 850 ml

  cena za 1 l 26,90 Kč

  pořadí 1.

  složení

  obsah ovocné šťávy 5 %

  cukr [a]

  fruktózo-glukózový sirup [n]

  náhradní sladidla [a]

  přírodní aroma [a]

  aroma [n]

  přídavek konzervantů [n]

  přídavek barviv [a]

  výživové údaje

  cukr 6,5 g/100 ml

  informace

  složení voda, cukr, pomerančová šťáva z koncentrátu 5 %, oxid uhličitý, kyseliny: kyselina citronová, kyselina jablečná; regulátor kyselosti: glukonan sodný, přírodní aroma, sladidla cyklamát, sacharin, antioxidant kyselina askorbová, stabilizátor guma guar, barvivo karoteny

  výrobce/prodejce Coca-Cola HBC Polska, Polsko

 • Fanta

  cena 27,50 Kč

  objem 1250 ml

  cena za 1 l 22 Kč

  pořadí 2.

  složení

  obsah ovocné šťávy neuvedeno

  cukr [a]

  fruktózo-glukózový sirup [n]

  náhradní sladidla [n]

  přírodní aroma [n]

  aroma [a]

  přídavek konzervantů [n]

  přídavek barviv [a]

  výživové údaje

  cukr 7,6 g/100 ml

  informace

  složení voda, cukr, pomerančová šťáva z koncentrátu, kyselina uhličitá, regulátory kyselosti: kyselina citronová, kyselina jablečná; citrusový extrakt, regulátor kyselosti glukonát sodný, aroma, antioxidant kyselina askorbová, stabilizátory E 440, E 414, E445, E 412; barvivo karoteny

  výrobce/prodejce Coca-Cola European Partners DE, Německo

 • Fanta

  cena 19,90 Kč

  objem 1250 ml

  cena za 1 l 15,90 Kč

  pořadí 3.

  složení

  obsah ovocné šťávy 5 %

  cukr [n]

  fruktózo-glukózový sirup [a]

  náhradní sladidla [a]

  přírodní aroma [a]

  aroma [n]

  přídavek konzervantů [n]

  přídavek barviv [a]

  výživové údaje

  cukr 6,9 g/100 ml

  informace

  složení voda, fruktózo-glukózový sirup, pomerančová šťáva z koncentrátu 5 %, oxid uhličitý, kyseliny: kyselina citronová, kyselina jablečná; regulátor kyselosti glukonan sodný, přírodní aroma, sladidla cyklamát sodný, sacharin; antioxidant kyselina askorbová, stabilizátor guma guar, barvivo karoteny

  výrobce/prodejce Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, s.r.o., Praha

Pořadí výrobků bylo stanoveno na základě deklarovaných hodnot ovocného podílu, použitých přídatných látek a obsahu cukru. V případě shodného pořadí jsou výrobky seřazeny dle abecedy.

Mirinda

 • Mirinda

  cena 25,10 Kč

  objem 1500 ml

  cena za 1 l 16,70 Kč

  pořadí 1.

  složení

  obsah ovocné šťávy 2,5 %

  cukr [a]

  fruktózo-glukózový sirup [n]

  náhradní sladidla [n]

  přírodní aroma [a]

  aroma [n]

  přídavek konzervantů [n]

  přídavek barviv [a]

  výživové údaje

  cukr 9,4 g/100 ml

  informace

  složení voda, cukr, koncentrát pomerančové šťávy, kyselina uhličitá, kyselina citronová, pomerančový extrakt, aroma, antioxidant kyselina askorbová, regulátor kyselosti citronan sodný, stabilizátor karubin, barvivo beta karoten, E 160e

  výrobce/prodejce PepsiCo Deutschland GmbH, Německo

 • Mirinda

  cena 24,90 Kč

  objem 1500 ml

  cena za 1 l 16,60 Kč

  pořadí 2.

  složení

  obsah ovocné šťávy 4 %

  cukr [n]

  fruktózo-glukózový sirup [a]

  náhradní sladidla [a]

  přírodní aroma [n]

  aroma [a]

  přídavek konzervantů [a]

  přídavek barviv [a]

  výživové údaje

  cukr 7,8 g/100 ml

  informace

  složení voda, fruktózo-glukózový sirup, oxid uhličitý, pomerančová šťáva z koncentrátu (4%), kyselina: kyselina citronová, konzervant: sorban draselný, antioxidant: kyselina askorbová, aroma, sladidla: acesulfam k a sukralosa, stabilizátor: arabská guma, barviva: ß-apo-8'-karotenal a karoteny

  výrobce/prodejce KMV BEV CZ s.r.o., Praha

 • Mirinda

  cena 26,40 Kč

  objem 850 ml

  cena za 1 l 31,00 Kč

  pořadí 2.

  složení

  obsah ovocné šťávy 4 %

  cukr [n]

  fruktózo-glukózový sirup [a]

  náhradní sladidla [a]

  přírodní aroma [n]

  aroma [a]

  přídavek konzervantů [a]

  přídavek barviv [a]

  výživové údaje

  cukr 7,8 g/100 ml

  informace

  složení voda, fruktózo-glukózový sirup, oxid uhličitý, pomerančová šťáva z koncetrátu 4 %, kyselina citronová, konzervant sorban draselný, antioxidant kyselina askorbová, aroma, sladidla acesulfam K, sukralóza; stabilizátor arabská guma, barviva E 160e, karoteny

  výrobce/prodejce Pepsi-Cola General Bottlers Poland Sp. z o.o., Polsko

Pořadí výrobků bylo stanoveno na základě deklarovaných hodnot ovocného podílu, použitých přídatných látek a obsahu cukru. V případě shodného pořadí jsou výrobky seřazeny dle abecedy.


Prihlásiť