Veľké porovnanie životnosti spotrebičov ukázalo obrovské rozdiely

Obsah júnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah júnového dTestu

Britský prieskum ukázal, že v životnosti veľkých domácich spotrebičov sú značné rozdiely. Výber najlepšieho tovaru vám uľahčia testy spotrebiteľských organizácií.

Organizácia Which? skúmala skúsenosti 13 274 spotrebiteľov s bežnými domácimi spotrebičmi. Podľa výsledkov je najdlhšia priemerná životnosť práčok 21 rokov, zatiaľ čo najkratšia je len 13. Práčka patrí do základného vybavenia domácnosti, preto ide o prekvapujúci a neočakávaný rozdiel. Najčastejšími nedostatkami práčok sú poruchy bubna a elektroniky, ktoré tvoria viac ako tretinu porúch. Sušičky vydržia o trochu dlhšie, v priemere 17-24 rokov, ale aj pri nich ide o veľký rozdiel. Poruchy sú zvyčajne spojené s bubnom (pri bubnových sušičkách) alebo so senzormi sušenia.

Umývačka riadu nie je v každej kuchyni, no kto si na ňu zvykne, nerád o ňu prichádza. Môže sa tak stať za 13-22 rokov, čo je skoro desaťročný rozdiel medzi najlepšími a najhoršími. Podľa respondentov je až 11 % porúch spôsobených problémami s odčerpávaním vody.

Najdlhšia priemerná životnosť vstavaných rúr je celých 29 rokov, najkratšia je 23. Bez ohľadu na to, akú rúru si vyberiete, pravdepodobne vám vydrží veľmi dlho. Keď sa niečo pokazí, najčastejšie to býva osvetlenie.

Chladničky s mrazničkou vydržia 14-24 rokov. Desaťročný rozdiel ukazuje na podstatné odlišnosti v kvalite. Prílišná námraza a hromadenie ľadu tvoria 18 % všetkých porúch, ktoré kolegovia zaznamenali, 13 % spotrebičov neudrží stálu teplotu. To je aj problém chladničiek bez mrazničky, ktoré fungujú v priemere 18-29 rokov, ale tá najlepšia vám poslúži aj viac ako 30. Ak takú doma máte, znamená to, že je výrazne staršia ako YouTube a pamätá si aj časy bez GPS alebo e-mailu.

Najväčšie rozdiely odhalil výskum v životnosti vysávačov, ktorá je 13-25 rokov. Zaujímavé je, že najspoľahlivejšie výrobky nepatrili k najobľúbenejšiemu tovaru na trhu. Nie je prekvapením, že medzi najčastejšími poruchami je znížená nasávacia schopnosť (15 % všetkých porúch). Vysávače bez kábla vydržia iba 9-10 rokov. Patria k novším produktom a ich najväčšia výhoda je zároveň aj najslabším miestom ‑ nabíjacia batéria môže zhruba za tretinu porúch.

Ak sa chcete rozhodnúť pre najlepší domáci spotrebič na základe objektívneho porovnania ponuky na trhu, inšpirujte sa našimi testami. Nájdete ich na www.dtest.sk/testy.


Prihlásiť