Ako vybrať kuchynský robot

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.11.2023

Kúpou kuchynského robota získate všestranného pomocníka, ktorý ovláda veľa činností. Vyberať si môžete z robotov s ramenom, alebo bez ramena (známe tiež ako food processory). V čom sa obidva typy robotov líšia a na čo sú najvhodnejšie, to sa dozviete v tomto nákupnom sprievodcovi. Poradíme vám, ako si vybrať ten, ktorý bude vyhovovať práve vám.

Pomocníci v kuchyni

So spracovaním surovín, prípravou pokrmov či pečením vám pomôže široká škála spotrebičov, nielen z kategórie robotov a mixérov. Poradíme vám, ako sa v ich ponuke zorientovať a vybrať ten pravý.

  1. Ako sa vyznať v príslušenstve kuchynského robota
  2. Ako vybrať kuchynský robot
  3. Ako si vybrať tyčový mixér
  4. Ako si vybrať ručný šľahač
  5. Ako vybrať stolný alebo smoothie mixér

Ako prvé je dôležité premyslieť si, čo všetko od kuchynského robota očakávate a na aké činnosti by ste ho chceli najčastejšie využívať. Na výber konkrétneho typu prístroja je zásadný druh práce, s ktorým vám má pomáhať. Často pečiete a potrebujete pomocníka na miesenie cesta, miešanie či šľahanie? Alebo radi varíte a chystáte aj väčšie hostiny, s čím sa spája spracovávanie veľkého množstva rôznych surovín?

Obidva typy robotov sa dodávajú s rôznorodým príslušenstvom, pričom jeho rozsah sa môže veľmi líšiť. Preto je dôležité mať premyslené to, ktorá činnosť by mala byť pre váš nový robot tou hlavnou a aké ďalšie úkony zvládne pomocou príslušenstva. Využijete väčšinu extra funkcií, alebo sú pre vás zbytočné? Kuchynské roboty máte obvykle na výber medzi základným modelom a rozšírenou verziou s množstvom nadstavcov. Rozdiel v cene môže byť značný.

Kvôli prehľadu uvádzame rozdiely medzi obidvomi typmi kuchynských robotov:

  • Kuchynský robot s ramenom disponuje objemnou nádobou (3 až 7 litrov), do ktorej je ponorená metla na šľahanie, hák na miesenie, alebo nadstavce na miešanie umiestnené na výklopnom ramene. Ide primárne o šľahač a hnetač, ktorý, na rozdiel od klasického tyčového mixéra alebo ručného šľahača, nemusíte pri práci držať v ruke. Dokáže spracovať veľké množstvo surovín. Okrem základnej verzie sa dodáva aj s bohatým príslušenstvom na prípravu rôznych druhov pokrmov. Na robot sa môže pripojiť napríklad mlynček na mäso, stolný mixér, lis na citrusy, nadstavce na strúhanie alebo krájanie, strojček na cestoviny a veľa ďalších. V základnej výbave sa hodí najmä pre milovníkov pečenia a cukrárov. Pokročilejšie roboty sú veľmi všestranné.
  • Pri robote bez ramena (food processor) je pracovná nádoba vnútri osadená pohyblivou osou, na ktorú sa nasadzujú nadstavce. Máva viac funkcií ako jeho kolega s ramenom, ale má menšiu kapacitu (1,5 až 3,5 litra). Jeho hlavnou prednosťou je spracovávanie surovín, teda sekanie, strúhanie, krájanie, drvenie či mixovanie. Mal by vedieť tiež pripravovať cesto a šľahať, lenže oproti robotu s ramenom je limitovaný kapacitou a napríklad šľahanie, alebo miesenie kysnutého cesta nie všetky modely zvládajú dobre. Hodí sa pre ľudí, ktorí v kuchyni ocenia všestranný prístroj, ktorý zvládne prácu mnohých ďalších pomocníkov (mixér, sekáčik, strúhadlo atď.).

Na čo si dať pozor

Pri výbere robota majte na pamäti jeho rozmery a dispozíciu vašej kuchyne. Niektoré modely zaberú na linke málo miesta, iné sa stanú dominantou celej kuchyne a je potrebné vymyslieť pre ne vhodné miesto na uskladnenie. Pouvažujte preto nad tým, či chcete mať kuchynského pomocníka stále na dosah ruky, alebo či ho uložíte do špajze. Hmotnosť niektorých celokovových robotov sa môže pohybovať aj viac ako desať kilogramov a v takom prípade je najlepšie mať robot stále umiestnený na linke, pretože jeho prenášanie a skladovanie je pomerne náročné.

Už sme spomenuli materiál, z ktorého je kuchynský roboty vyrobený. Môžete si vyberať z plastových, alebo celokovových modelov. Jedným z výrazných rozdielov je už spomínaná hmotnosť. Celokovové roboty sú ťažšie, na druhej strane bývajú stabilnejšie. Použité materiály sa prejavujú aj na celkovej konštrukčnej kvalite robotov. V našich testoch sa stretávame s niektorými plastovými modelmi, ktoré sú horšie vyhotovené, menej pevné aj menej odolné napríklad proti poškriabaniu. Takýto robot sa môže ľahšie opotrebovať alebo poškodiť. To však, samozrejme, neplatí pre všetky plastové roboty. Dodajme, že rozdiel je aj v cene, plastové roboty bývajú lacnejšie.

Takisto ako pri ostatných kuchynských prístrojoch, aj pri robotoch býva pomerne náročné čistenie. Veľa škáročiek, žliabkov a záhybov, ktoré je potrebné dôkladne očistiť, môže prácu s robotom značne znepríjemniť. Roboty v lesklom vyhotovení sú náročnejšie na čistenie, na ich povrch sa otlačia šmuhy aj odtlačky prstov. Pokiaľ ste zvyknutí používať umývačku, overte si pred nákupom robota, či sa v nej môže váš vyvolený prístroj (respektíve jeho časti) umývať. Väčšina túto možnosť má; ako však ukázal náš test, stále sa ešte na trhu nájdu také, ktoré majú do umývačky vstup zakázaný.

Vyskúšajte si ten pravý v praxi

Hoci sú nákupy cez internet pohodlné a veľmi populárne, dobré je ísť si kuchynský robot pozrieť a ohmatať do obchodu. Nechajte si predviesť, ako sa zostavuje a ovláda, alebo ako sa nasadzujú jednotlivé nadstavce. Zistite, či vám vyhovujú ovládacie prvky aj rozmery robota. Prekontrolujte tiež dodávané nadstavce a skúste posúdiť, či je robot kvalitne vyrobený a pôsobí odolne.

Príslušenstvo kuchynských robotov je obsiahla téma sama o sebe. Ak patríte k rozvážnejším spotrebiteľom a chcete si kúpiť iba základ s tým, že neskôr dokúpite zvyšok, majte sa na pozore. Veľa modelov síce prikúpenie príslušenstva umožňuje, rozhodne však neplatí, že ku každému prístroju môžete dokúpiť všetko, čo sa vám zachce. Celkove vás to tiež väčšinou vyjde drahšie. Aby ste sa v záplave rozličného príslušenstva vyznali, pripravili sme pre vás sprievodcu.

Kuchynský robot, ručný šľahač alebo mixér?

Roboty zdieľajú veľa funkcií s inými kuchynskými prístrojmi, najmä s tyčovými mixérmi, ručnými šľahačmi, alebo stolnými mixérmi. Ich hlavné výhody a nevýhody sme pre vás zhrnuli nižšie. Všetky spomínané kategórie výrobkov pravidelne testujeme. Vďaka tomu si môžete urobiť predstavu, ktorý spotrebič je pre vás ten pravý.

Kuchynský robot

Je všestranný a často spája funkcie niekoľkých spotrebičov do jedného. Dokáže spracovať veľké množstvo všetkých druhov surovín a prísad. Roboty s ramenom sú majstri v miešaní, miesení a šľahaní a s príslušenstvom dokážu tiež mixovať, sekať, strúhať či krájať. Food processory majú viac funkcií, ale menšiu kapacitu. Robot pracuje automaticky, bez držania. Zostavenie prístroja a príslušenstva vyžaduje čas a prístroj zaberá pomerne dosť miesta. Čistenie môže byť náročné. Nevyplatí sa na spracovanie malého množstva surovín či občasnú pomoc. Niektoré modely sú veľmi drahé.

Ručný šľahač

Pomocník na šľahanie a prípravu rôznych druhov cesta. Využijete ho predovšetkým na pečenie a cukrárenské výrobky. Ak sa dodáva aj s nadstavcom tyčového mixéra, zvláda aj mixovať (čo nie je príliš časté). Výhodou je nízka cena a skladnosť. Má jednoduché ovládanie. Nevýhody: pri prevádzke ho musíte držať v ruke a má obmedzené využitie.

Tyčový mixér

Hodí sa na mixovanie, sekanie a drvenie. Často sa dodáva aj s metlou na šľahanie a sekáčikom, čím sa jeho využitie rozširuje. Je rýchly a jednoduchý, ľahko sa čistí a vďaka svojim malým rozmerom je dobre skladný a vždy na dosah ruky. Vhodný doplnok kuchynského robota ideálny pre vyznávačov krémových polievok, omáčok, smoothie, alebo rodičov malých detí. Nevýhody: nemožno s ním vyrábať cesto a počas prevádzky sa musí stále držať spínač.

Stolný mixér

Ide obvykle o pomerne výkonný mixér s veľkou nádobou. Jeho hlavnou funkciou je príprava ovocných či zeleninových koktailov (smoothie), môže však vedieť aj mixovať, sekať či drviť. Pripravíte v ňom aj krémovú polievku či omáčku (ak je odolný proti horúcim tekutinám). Väčšinou sa ľahko ovláda. Má veľkú kapacitu.

Databáze testovaných výrobků

Kuchynské roboty bez ramena (16 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2023
Kuchynské roboty s ramenom (56 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2022


Prihlásiť