Ako znížiť spotrebu elektriny pri používaní počítačov

Obsah augustového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah augustového dTestu

Publikované v časopise 1/2021

Bez internetu si len málokto dnes dokáže predstaviť svoj život, aj keď mnoho ľudí si nostalgicky povzdychne a zaspomína na časy, keď ešte nebol. Využívanie internetu totiž niekedy ukrajuje veľa času na úkor iných činností. Popri čase však spotrebováva aj nemálo elektriny. Pokrok, samozrejme, nezastavíme, a ani nechceme. Počítač a internet sú aj nevyhnutným pracovným nástrojom. Existujú však cesty, ako energiu spotrebovanú na prevádzku počítača aspoň znížiť.

Kto sa hrá, nehnevá…

Najviac elektriny sa spotrebováva pri hraní počítačových hier, pretože na to je potrebné mať výkonnejšie vybavenia. Spotrebu počítača zvyšujú tiež pripojené monitory s väčšou uhlopriečkou a reproduktormi. Rozdiel medzi spotrebou herného počítača a bežného notebooku môže byť až desaťnásobok. Napríklad kancelársky pevný počítač v porovnaní s notebookom spotrebúva aj štyrikrát viac elektriny. Na spotrebu energie má pritom vplyv nielen čas, keď sa počítač využíva na hranie hier či prácu, ale aj to, či je v pauzách medzi hraním alebo prácou vypnutý.

V USA už spotreba elektriny na hranie hier predbehla spotrebu sušičky, práčky, chladničky a variča dokopy. Štatistiky uvádzajú, že ak by bol internet krajinou, bol by tretím najväčším spotrebiteľom elektriny na svete hneď za Čínou a Spojenými štátmi americkými. Nie div, že vznikajú iniciatívy, ktoré nabádajú nielen na nákup úspornejšieho vybavenia, ako sú napríklad zdroje s najvyššou energetickou účinnosťou 80 PLUS Platinum a procesory vyrábané najnovšou výrobnou technológiou (7 nm), ale aj na zmenu návykov. Už pred pandémiou bolo počuť kritické hlasy, že namiesto toho, aby sa ľudia stretávali osobne, kontaktujú sa cez sociálne siete. Vzhľadom na sťažené podmienky na cestovanie a ďalšie koníčky sa čas strávený na sociálnych sieťach aj surfovaním ešte predĺžil.

Než odošlete e-mail a začnete vyhľadávať…

Mnohí zamestnanci potrebujú počítač na svoju prácu, a keďže v súčasnosti musia pracovať z domova, zvyšuje sa celková spotreba elektriny v domácnostiach. Uvádza sa, že každú hodinu je odosielaných viac ako 12 miliárd e-mailov, pričom odoslanie jedného e-mailu s prílohou veľkosti 1 MB zodpovedá hodinovej spotrebe žiarovky. Preto by mal každý zvážiť pred odoslaním e-mailu možnosť obmedzenia množstva jeho adresátov. Čo sa týka príloh, tie je možné komprimovať. Fotografie by mali byť posielané v nízkom rozlíšení.

So zaujímavou kampaňou prišiel v minulom roku britský dodávateľ energií OVO Energy. Vytypoval desať kategórií zbytočných e-mailov obsahujúcich iba poďakovanie, prianie pekného večera či víkendu, pozdravy a podobne. Podľa jeho štúdie uskutočnenej v novembri 2019 sa vo Veľkej Británii každý deň odošle 64 miliónov zbytočných e-mailov. Ak by každý dospelý Brit denne poslal o jeden e-mail menej, Veľká Británia by ročne znížila svoje uhlíkové emisie o 16 433 ton. To zodpovedá viac ako 81 000 letom z Londýna do Madridu.

Energeticky náročné nie je len odosielanie e-mailov, ale aj ich ponechanie v e-mailovej schránke. Archivovať by sa teda mali len dôležité e-maily, pričom kategorizácia šetrí spotrebu vďaka ich rýchlejšiemu nájdeniu. Ostatné e-maily by sa však mali okamžite či aspoň priebežne mazať. K plytvaniu elektrinou vedie tiež zbytočné, napríklad opakované, vyhľadávanie, ktorému sa dá predchádzať premysleným zadávaním otázok. Pomôže aj pridanie často navštevovaných webových stránok do záložiek alebo uloženie získaných informácií na disk počítača, takže nemusia byť znova vyhľadávané. Energeticky náročné je aj populárne streamovanie filmov (Netflix, HBO, YouTube), pretože vyžaduje pripojenie na internet po celý čas sledovania. Mnoho energie spotrebúva aj čím ďalej využívanejšie zálohovanie v cloude.

Projekt STEP

Na znižovanie spotreby energií, ktoré je jedným z prostriedkov v boji s energetickou chudobou, sa zameriava aj medzinárodný projekt STEP, na ktorom sa dTest zúčastňuje spolu s ďalšími spotrebiteľskými organizáciami z členských štátov Európskej únie. Jeho súčasťou je poskytovanie poradenstva spotrebiteľom postihnutým alebo ohrozeným energetickou chudobou. Získané poznatky a vytvorené materiály budú poskytnuté na ďalšie využitie. Viac o projekte sa dozviete na www.stepenergy.eu/cs.


Prihlásiť