Minitest prvých 8K televízorov 2021

Publikované v časopise 1/2021

V roku 2020 sa na trhu objavili prvé dostupnejšie televízory s označením 8K. Oproti dnes bežným 4K modelom ponúkajú obrazovky so štyrikrát vyšším rozlíšením. Znamená to aj adekvátne ostrejší a lepší obraz? V skutočnosti to také jednoduché nie je. Bližší pohľad na prvé otestované modely ukázal, že vnímaná kvalita obrazu nie je oproti porovnateľným modelom 4K lepšia. Keď k tomu prirátame nedostatok obsahu v 8K a vyššiu cenu, je zrejmé, že kúpa tejto novinky nemá veľký význam.

Stovky otestovaných TV

Na www.dtest.sk/televize nájdete pravidelne aktualizovanú databázu s výsledkami stoviek teraz aj skôr testovaných televízorov rôznych veľkostí. Výsledky sú dostupné predplatiteľom.

Nie je to tak dávno, keď bežne dostupné televízory zaznamenali skok od rozlíšenia Full HD k tzv. Ultra HD 4K. Teraz výrobcovia prichádzajú s ďalšou inováciou v podobe 8K obrazoviek, ktoré prinášajú opäť štvornásobok obrazových bodov oproti doterajšiemu maximu. Pred niekoľkými rokmi sme pritom zistili, že nie všetci spoznajú rozdiel medzi Full HD a 4K (pozri Ako ďaleko sedieť od televízora, dTest 9/2016). Priemerná veľkosť obrazoviek medzitým však narástla a nás prirodzene zaujímalo, ako sa novému formátu v porovnaní so 4K bude dariť.

Náš test televízorov, bohužiaľ, zatiaľ neobsahuje skúšky zamerané na 8K. Je to dané jednak tým, že ide o relatívnu novinku, v tejto chvíli dostupnú len malej časti televízorov, a jednak aktuálnym nedostatkom obsahu v rozlíšení 8K. Obraz v tejto kvalite teda nemôžeme testovať do rovnakej hĺbky ako signál v SD, HD alebo 4K. Napriek tomu sme chceli vedieť, ako si televízory poradia s tou trochou 8K obsahu, ktorý máme k dispozícii. Požiadali sme preto laboratórium, aby urobilo sériu porovnaní.

Na tieto účely sme siahli po dvoch z prvých dostupných 8K modelov, konkrétne LG 65NANO95 (2 262 €) a Samsung QE65Q800T (2 862 €). Oba majú uhlopriečkou 65 palcov a patria medzi dostupnejšie 8K prístroje, aj tak však cenovo patria medzi smotánku. Celkové hodnotenie oboch prístrojov v našom teste je 68 %. Rozhodne to teda nie sú zlé televízory, no pohľad do databázy výsledkov na našom webe ukazuje, že medzi 4K modelmi nájdeme aj lepšie hodnotené prístroje.

Každý z televízorov sme porovnávali so šesticou hi-end 4K prístrojov od rovnakého výrobcu. V prípade LG išlo o dva modely s OLED a štyri s NanoCell LCD obrazovkami. Samsung sme postavili vedľa šiestich prístrojov s panelmi Quantum Dot (QLED).


Databáze testovaných výrobků

Televízory (337 výrobků)
poslední aktualizace: 3.6.2021


Prihlásiť