Test výživových doplnkov s vitamínom D 2020

Publikované v časopise 12/2020

Vitamín D má v tele veľa funkcií. Jednou z nich je utužovať schopnosť organizmu brániť sa útokom vírusov a baktérií. Zásoby vitamínu D môžeme celoročne čerpať z niektorých potravín, počas leta je jeho významným zdrojom slniečko. V priebehu zimy preto odborníci odporúčajú „déčko“ doplňovať aj inak. Preverili sme výživové doplnky s vitamínom D a zisťovali, koľko ho poskytujú aj či nás výrobcovia nesklamú. Väčšina výrobkov prešla testom so cťou, tri však mali problém svoj sľub dodržať.

Nedostatku vitamínu D sa pripisuje veľa zdravotných komplikácií, ako napríklad krivica alebo mäknutie a rednutie kostí, alebo rozvoj autoimunitných, nádorových aj neurologických ochorení. Pomocou vitamínu D sa aktivujú imunitné procesy v tele, vďaka ktorým telo lepšie zvláda infekcie.

Okrem prirodzenej cesty sa javí ako vhodné prijímať vitamín D v doplnkoch stravy, ktoré ponúkajú lekárne aj drogérie. Celkovo 28 vzoriek takýchto výrobkov sme poslali do laboratória, aby sme zistili, koľko vitamínu obsahujú a či sa zistené množstvo zhoduje s údajom na etikete.


tablety a práškové tobolky (porovnat)

tablety pro děti (porovnat)

olejové kapsle a kapky (porovnat)

kapky pro děti (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Výživové doplnky s vitamínom D (28 výrobků)
poslední aktualizace: 3.12.2020


Prihlásiť