Test tyčových mixérov 2020

Publikované v časopise 11/2020

Kuchynský pomocník, ktorý nezaberie príliš veľa miesta. V základnej verzii mixuje, podľa pribaleného príslušenstva seká, strúha alebo šľahá. Do laboratória sme poslali 25 zástupcov tyčových mixérov a vyskúšali sme ich funkcie. Pozornosť sme venovali aj jednoduchosti ovládania, hlučnosti prevádzky alebo kvalite spracovania. Niekoľko otestovaných modelov v laboratórnej kuchyni neobstálo, štyri prístroje neuspeli v záťažovom teste.

Do testu tyčových mixérov sme zaradili 13 značiek – svoju si tam nájdu fanúšikovia našej aj svetovej produkcie. V aktuálnej zostave nájdete prístroje so širokým rozpätím maximálneho príkonu, ktorý sa pohybuje od 200 do 1 200 wattov. Dva modely sa dodávajú bez akéhokoľvek príslušenstva, pri ostatných nájdete v balení väčšinou aspoň nádobu na mixovanie. Prístroje s multifunkčným využitím disponujú ešte nožmi na sekanie, metličkou na šľahanie, prípadne ďalšími nadstavcami.

Všetky modely sa stretli pri skúškach preverujúcich kvalitu, rýchlosť a rovnomernosť mixovania vybratých potravín − pripravovali sme nimi detskú výživu, majonézu, cesto na palacinky alebo smoothie (kokteil). Tyčové mixéry s potrebným príslušenstvom (nože na sekanie a metla na šľahanie) absolvovali aj ďalšie disciplíny. Sekali sme trojicu ingrediencií (cibuľu, bylinky a orechy), vytvárali sme „kuchársku klasiku“, šľahačku alebo sneh z vaječných bielkov, krájali sme zemiaky a pripravovali zemiakovú kašu.

Vždy sme dodržiavali rovnakú receptúru aj pokyny výrobcov, ktoré sú uvedené v manuáli. V súlade s nimi sme použili odporučený nadstavec alebo čepeľ, nastavili sme rýchlostný stupeň a stanovili dĺžku prípravy. Pre úplnosť dodajme, že sme prístrojom s viacerými nadstavcami nepridávali za bohatšiu výbavu žiadne body navyše. Zajímalo nás iba to, ako si s jednotlivými surovinami poradia.

Okrem hlavnej skúšky jednotlivých funkcií, ktorá sa do celkového hodnotenia premietla najviac, vyskúšali sme aj jednoduchosť ovládania a posudzovali sme hlučnosť aj kvalitu konštrukčného spracovania. Skontrolovali sme aj elektrickú bezpečnosť a nakoniec sme robili aj záťažový test − práve na ňom si štvorica prístrojov vylámala zuby (dva z nich skúšku vôbec nedokončili).

Náš test opäť ukázal, že drahší výrobok nemusí byť aj kvalitnejší. Takisto nie je dobré pozerať sa pri výbere tyčového mixéru iba na množstvo dodávaného príslušenstva. Pokiaľ hľadáte do kuchyne takého pomocníka, na ktorého sa môžete spoľahnúť, odporúčame vám pozrieť sa na výsledky testov ešte pred nákupom. Nebudete sa musieť báť, že sa pri výbere pomýlite.


Testované výrobky - tyčové mixéry (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Tyčové mixéry (61 výrobků)
poslední aktualizace: 29.10.2020


Prihlásiť