Test roztierateľných tukov 2020

Publikované v časopise 10/2020

Hovoríme im margaríny, v skutočnosti však na naozajstný margarín, taký, ako si ho predstavujú zákonodarcovia, narazíte zriedkakedy. V našom teste sa objavil iba jeden. Rastlinné roztierateľné tuky výrobcovia stále vylepšujú, pridávajú do nich vitamíny, maslo alebo maslovú príchuť. My sme nakúpili 14 téglikov a kociek bez ohľadu na to, do ktorej tukovej skupiny patria, a poslali sme ich do laboratória. Po dve vzorky sme išli do Poľska a Nemecka, aby sme mohli porovnať ich kvalitu s tou našou.

Natierať si chlieb je tradícia s takými hlbokými koreňmi, že sme si ju nenechali vziať ani v časoch, keď obyvateľstvo trápil nedostatok masla. Alebo keď sa z masla stal postrach zdravého jedálneho lístka, alebo keď jeho ceny vystrelili ako raketa. Mať natreté pečivo prakticky kedykoľvek nám v posledných zhruba 150 rokoch uľahčil technologický pokrok, ktorého výsledkom je rastlinný olej spracovaný do natieracej podoby.

Roztierateľný rastlinný tuk si prežil svoje turbulentné obdobie, keď ho ľudia vítali a odmietali podľa toho, či ho odborníci na výživu vyzdvihovali, alebo zatracovali. Dnes sme možno dospeli do fázy, keď margarín toľko vášne nevyvoláva, každý tábor si rozmazáva svojho favorita a pendlerov alebo prebehlíkov nepranieruje.

Tento rok sme si chceli preklepnúť aj rastlinné tuky, ktoré viac alebo menej koketujú s maslom. Preto sme vybrali sedem čisto rastlinných tukov, z ktorých štyri sa hlásia k maslovej chuti, a sedem zmesových rastlinných tukov s maslom. Relatívna novinka na trhu má ambície priniesť spotrebiteľovi výhody masla aj rastlinného tuku − teda lahodnú chuť a ľahkú roztierateľnosť.


směsné rostlinné tuky (porovnat)

rostlinné tuky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Roztierateľné tuky (14 výrobků)
poslední aktualizace: 1.10.2020


Prihlásiť