Test zimných a celoročných pneumatík 2020

Publikované v časopise 10/2020

S vyfarbujúcim sa lístím v korunách stromov pribúdajú v hlavách vodičov myšlienky na výmenu pneumatík. Predvídať s predstihom prítomnosť ľadu a snehu na cestách nie je práve jednoduché. Takisto neľahké je však aj predvídať, ktoré pneumatiky vás v zimných mesiacoch podržia aj v krízovej situácii. Preto sme, tak ako každú jeseň, otestovali pneumatiky na zimu v dvoch rozšírených rozmeroch − 235/55 R17 a 205/55 R16. Aby bol test zaujímavejší, pridali sme do výberu aj niekoľko celoročných pneumatík.

Pre niektorých vodičov je prezúvanie na zimné pneumatiky každoročný rituál, iní túto zmenu vzhľadom na frekvenciu jázd a lokálne snehové podmienky považujú za vyhadzovanie peňazí. Niektorí volia namiesto zimných pneumatík celoročné a nájdu sa aj takí, ktorí jazdia celý rok na zimných. Pokiaľ ide o zimné obutie automobilov, iste existuje veľa prístupov. Najmä posledný menovaný prístup – celoročné jazdenie na zimných pneumatikách – podľa expertov z autoklubu ADAC rozhodne nie je ideálny. Po aktuálnej vlne testovaní môžeme povedať, ktoré z testovaných zimných pneumatík sú skutočne kvalitné a s ktorými sa môžete ísť doslova kĺzať. A tiež sa opäť ukázalo, že pri celoročných musíte počítať s kompromismi.

V testoch sme sa tentoraz zamerali na zimné pneumatiky rozmeru 205/55 R16, ktoré padnú širokej škále bežných vozidiel. Otestovali sme tiež zimné a celoročné pneumatiky s rozmerom 235/55 R17, ktoré sa hodia skôr pre ťažšie sedany a SUV.

Rovnako ako v minulých rokoch sme preverovali správanie pneumatík vo všetkých podmienkach, teda na suchu, mokru, snehu aj ľade. Zaujímala nás tiež ekonomickosť prevádzky – ako sa pneumatiky opotrebovávajú a aký majú vplyv na spotrebu. A nechýbal ani test produkovaného hluku. Opäť sme pristupovali nekompromisne k zlým výsledkom v disciplínach, ktoré majú vplyv na bezpečnosť alebo ekonomickosť prevádzky. Ak produkt v niektorej z týchto kategórií získal uspokojivé alebo horšie hodnotenie, bolo touto známkou limitované aj celkové hodnotenie.


zimní 205/55 R16 (porovnat)

zimní 235/55 R17 (porovnat)

celoroční 235/55 R17 (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Celoročné pneumatiky (7 výrobků)
poslední aktualizace: 22.9.2020
Zimné pneumatiky (27 výrobků)
poslední aktualizace: 22.9.2020


Prihlásiť