Swapy a swapovanie

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Publikované v časopise 9/2020

Asi málokomu sa doma priebežne nehromadia veci, ktoré už nepotrebuje, ale niekomu by ešte poslúžiť mohli. Môže ísť napríklad o oblečenie, knihy, športové alebo domáce potreby a podobne. Takéto veci potom môžete buď vyhodiť, niekomu darovať, či predať. Štvrtá a pre mnohých zaujímavá možnosť je nepotrebné predmety vymeniť za iné, čiže „swapnúť“.

Swapovať sa dá komorným spôsobom, napríklad v rámci rodiny alebo medzi priateľmi, alebo organizovane. Na to slúžia na Facebooku najrôznejšie swapovacie skupinky rozdelené väčšinou buď podľa regiónu (napríklad v okolí Berouna ide o skupinku Swap Berounsko), alebo tematicky (napríklad skupinka s názvom Swap detských vecí). V týchto skupinách ľudia inzerujú veci, ktoré už sami nepotrebujú a radi by ich vymenili za iné. Často požadujú len symbolickú výmenu napríklad za čokoládu alebo dokonca iba za úsmev.

Pre swaperov – fajnšmekrov

Ďalším swapovacím „levelom“ sú organizované swapovacie zrazy. Tie sú organizované v celej republike v najrôznejších kultúrnych či komunitných centrách, knižniciach alebo len tak pod šírym nebom. Takáto akcia prebieha obvykle cez víkend a trvá skoro celý deň. Záleží na tom, či je limitovaná počtom účastníkov, alebo či je počet neobmedzený, spravidla sa však v oboch prípadoch ocitnete v záplave tisícov vecí, ktoré swaperi priniesli, a kým prejdete všetko, aby ste zistili, čo sa hodí práve vám, uplynie niekoľko hodín.

Niekomu možno pri predstave „hrabárne“ vstávajú vlasy od hrôzy na hlave. Účastníci (až na výnimky ide väčšinou o účastníčky) si však práve možnosť prehrabať sa väčším množstvom oblečenia, hračiek, knižiek, potrieb do domácnosti alebo napríklad aj kvetinových prebytkov užívajú.

A kto podobnú akciu ešte nenavštívil z obáv, že na mieste môže natrafiť napríklad na špinavé či deravé oblečenie, môže byť pokojný. Jedným z nepísaných pravidiel je, že na swapovanie sa hodí len to, čo by človek bez hanby daroval svojmu najlepšiemu priateľovi.


Myslí sa aj na ľudí v núdzi

Akcie zvyčajne mávajú aj charitatívny podtext, občerstvenie tu obstarávajú napríklad ľudia z chránených dielní či škôl pre osoby s nejakým druhom postihnutia. Veci, ktoré po skončení akcie zostanú nerozobraté, sa potom väčšinou odvážajú na dobročinné účely, napríklad do azylových domov či Armády spásy.

Aké to je swap organizovať, čo všetko je potrebné zariadiť a s akými situáciami je potrebné si poradiť, sme sa pýtali organizátoriek už desiatky berounských swapov  Ladislavy Heiesovej a Jitky Heroutovej.

Kedy a odkiaľ ste sa o myšlienke či filozofii swapu dozvedeli?

Swap je výmena, niečo ako výmenný obchod. Niečo, čo fungovalo v rôznych podobách vždy. O swape ako udalosti, kde sa zídu známi aj neznámi ľudia, sme sa dozvedeli vďaka sociálnym sieťam. Myšlienka nás obe oslovila. Pred tým, než prišli swapy, sme veci dávali väčšinou kamarátkam. Dnes máme obe deti a tak vecí, ktoré vyraďujeme, stále pribúda a tráviť čas predávaním na bazároch a aukciách nám veľmi nejde. Spôsob darovať ich a získať niečo nové je pre nás oveľa príjemnejšie a zmysluplnejšie. V súčasnosti máme vecí toľko, že je ťažšie sa ich rozumne zbaviť, než ich získať.

Líši sa nejako swap u nás a v zahraničí? Kedy sa u nás vlastne začalo swapovať?

So swapmi v zahraničí skúsenosť nemáme. Ale sledujeme, ako prebiehajú na Slovensku  v podstate sa veľmi nelíšia od tých u nás. Princíp je vždy rovnaký. Prinesiete veci, ktoré sú stále funkčné a v peknom stave, a na revanš si odnesiete niečo, čo urobí radosť alebo úžitok vám. Pravidlá určuje organizátor a väčšinou sa líšia v množstve vecí, ktoré môžete priniesť a odniesť, a v tom, čo sa vymieňa (na niektorých swapoch sa vymieňajú iba detské veci, niekde len oblečenie) a akým spôsobom. Dalo by sa povedať, že swapy sú rôzne aj u nás podľa toho, kto ich organizuje. Niekde je potrebné veci priniesť vopred a v deň akcie si už len vyberáte, niekde stačí až v priebehu akcie. Na našich swapoch sa nosia veci až v priebehu akcie. Je to trochu napínavé a podieľa sa to tiež na atmosfére, ktorá na swape je. Nikdy neviete, aké veci a kedy sa objavia. Aj to je kúzlo swapu, ktoré sa nám páči. Rovnaká atmosféra, možno trochu adrenalínová, bola aj na swape, ktorý sme navštívili ako prvý. Bol v réžii Udržitelně Chick a mal už dlhú tradíciu. Neskôr sme zistili, že práve organizátorky nášho prvého swapu sú tie, ktoré so swapováním u nás asi pred štyrmi rokmi začali.

Čo je podľa vás hlavným prínosom swapov, čo si na týchto akciách najviac ceníte?

Ľudia si naozaj viac uvedomujú, že nie je potrebné mať doma veľa vecí a že dosť často prináša väčšiu radosť, keď niekoho iného potešíte, ako keď máte skriňu napratanú do prasknutia a v nej veci, ktoré tam sú, pretože „čo keby“. Ľudia, ktorí chodia na swap pravidelne, si dnes už uvedomujú, koľko vecí máme a nevyužívame. Asi sa dá povedať, že sa správajú uvedomelejšie a naozaj nakupujú s väčším rozmyslom. Keď niekto príde na swap prvýkrát, býva dosť často vydesený z množstva vecí. Swapy sú dnes určite aj miestom, kde sa ľudia stretávajú a správajú sa k sebe pekne, a to je asi to, čo si ceníme najviac. Tú komunitu, ktorá okolo swapov vzniká. Na swape človek stretne veľa úžasných a zaujímavých ľudí. Veľmi si vážime aj pomoc našich dobrovoľníkov, tí sú totiž úplne skvelí a sme veľmi rady, že ich máme.

Koľko swapov ste už v Beroune zorganizovali a na čo ste v tomto smere hrdé?

V Beroune sme zorganizovali desať swapov. Najviac nás teší záujem ľudí  niekedy prichádzajú celé rodiny, napríklad babička s vnúčatami. Páči sa nám, že na swap už ľudia neprichádzajú len vymeniť veci, ale strávia tu pekný deň. Prídu s kamarátkou, dajú si kávu alebo stretnú ďalšie známe, ktoré dlho nevideli.

Veľkú radosť máme aj z toho, že sa nám aj vďaka swapu podarilo nadviazať spoluprácu s Berounskou základnou a strednou školou. Súčasťou školy je aj dvojročná praktická škola, ktorá je určená žiakom so špeciálnymi vzdelávacími potrebami. Odbor je zameraný na prípravu pokrmov a nás veľmi teší, že žiaci tejto školy pripravujú na naše swapy občerstvenie. Hrdé môžeme byť na to, že vďaka swapu sa postupne mení vnímanie ľudí. Keď nám kamarátka povie, že odvtedy, ako organizujeme swapy, nenakupuje a viac premýšľa, keď si kupuje niečo nové, pravidelne preberá skriňu a má radosť, že sa jej veci dostanú k niekomu, kto ich potrebuje, to je skrátka super.


Ako sa líši záujem o swapy v priebehu rokov?

Všeobecne by sa dalo povedať, že sa ľudia viac zaujímajú o to, čo kupujú. Uprednostňujú kvalitu pred kvantitou a neplatí to dnes už len pri potravinách. Zo zodpovedného nakupovania sa postupne stáva trend, ktorému sa snažia prispôsobiť tiež veľké spoločnosti, a to je dobre. Darí sa aj swapom a záujem o ne sa zvyšuje. Pribúdajú organizátori aj miesta, a to nielen v Prahe a na Berounsku, ale po celej republike.

Aká náročná je príprava takého swapu?

Ako sa swapy postupne vyvíjajú, riešime rôzne problémy. Na začiatku bol najväčším problém zvoz vecí. Dosť často bývajú aj charitatívne obchody a organizácie zavalené vecami a to, čo nám zostane, nemajú kam dať. Väčšinou je to množstvo, ktoré je potrebné odviezť dodávkou. Na jar sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s Armádou spásy a ich projektom ReShare a sme za to veľmi vďačné. Fungujú skvele a je to pre nás veľká úľava. Vezmú si všetko, čo zostane, a prídu vždy po skončení swapu. Aktuálne riešime problémy s priestorom. Na swap chodí stále viac ľudí a priestory, ktoré sme využívali, už také množstvo kapacitne nezvládajú. Skúšame teraz swap s registráciou dopredu a hľadáme väčšie priestory.

Stalo sa niekedy, že ste nejaký predmet na swape odmietli prevziať, prípadne čo to bolo?

Zatiaľ sme prevzali všetko. Veci, ktoré ľudia prinesú, triedime a občas sa objaví kúsok, ktorý na swap nepatrí a musíme ho vyhodiť. To sa nestáva, našťastie, veľmi často.

Raz sa nám na swape objavilo niekoľko starých sklenených terárií. Dohovorili sme sa s majiteľom, že ich skúsime vziať, a keď sa nenájde nikto, kto by ich chcel, vyhodíme ich. Na swape ich potom objavila pani učiteľka prírodopisu a žiarila, pretože pre ňu znamenali naozajstný poklad.


Prihlásiť