Test vysávačov 2020

Publikované v časopise 8/2020

Čo už, vysávať sa musí. A podľa záujmu o naše testy vysávačov je zrejmé, že vás kvalita produktov na našom trhu zaujíma. Rok čo rok pre vás preto dávame otestovať desiatky podlahových vysávačov. Tentoraz sme do víru náročných skúšok poslali 31 modelov. Časť s vreckom, časť bez. Výsledky ukazujú, že aj tento rok môžete v obchodoch naraziť na kvalitné prístroje, ale aj také, s ktorými je vysávanie akurát na zlosť.

Tyčové vysávače v budúcom dTeste

Naši spotrebitelia začínajú prichádzať na chuť tyčovým vysávačom. Pri plánovaní našich testov sme sa rozhodli tento fakt reflektovať. V laboratóriu sme dali vyskúšať kvalitu viac ako troch desiatok dobíjacích tyčových modelov. Ako zápolenie týchto praktických pomocníkov do domácnosti dopadlo, si môžete prečítať už v budúcom dTeste.

Testovací program sme oproti klasickým skúškam podlahových vysávačov doplnili o meranie výdrže batérie, rýchlosti nabíjania alebo o skúšky vysávania ručným vysávačom.

Klasické cylindrické podlahové vysávače zostávajú evergreenom, ktorý sa v našich domácnostiach vyskytuje najčastejšie. Pre väčšiu prehľadnosť a ľahší výber sme vysávače rozdelili na dve kategórie − vreckovéa bezvreckové vysávače.

Testovací program vysávačov patrí k tým najstabilnejším. Už päť rokov zostáva rovnaký, každý vysávač tak podstupuje procedúry, ktoré sú vám už dobre známe − okrem kvality vysávania rozličného materiálu na rôznych povrchoch zasiahla do celkovej známky aj filtrácia prachových častíc, spotreba a hlučnosť alebo ovládanie.

Zďaleka najväčší podiel na celkovej známke mala skupina skúšok nazvaná jednoducho vysávanie. Testovacie procedúry z veľkej časti vyplývajú z normy ČSN EN 60312-1. Prach z koberca typu Stratos Dura Air vysávame s prázdnym aj čiastočne naplneným vreckom alebo prachovou nádobou. Okrem koberca sme rovnako zbavovali prachu tvrdé podlahy, medzery, škáry a rohy miestností.

Kritickou skúškou býva vysávanie chlpov. Na vlnenom koberci Wilton s rozmermi 50 × 50 centimetrov sa vysávajú syntetické vlákna simulujúce zvieracie chlpy. Tie sú do koberca vtisnuté pomocou ťažkého valca. Po skúšobnej ploche sa hubicou prechádza vzorom „cik-cak“. Po jednom takom pohybe výsledok subjektívne hodnotí päť odborníkov. Ak vlákna neboli z koberca vyčistené, počíta sa počet pohybov potrebných na dokonalé vysatie.

Okrem samotných výsledkov vysávania na rôznych povrchoch zohľadňujeme aj šírku záberu hubice − čím väčší, tým lepší, aj vplyv obsahu prachového vrecka alebo nádoby na nasávací výkon.


bezsáčkové vysavače (porovnat)

sáčkové vysavače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vysávače (174 výrobků)
poslední aktualizace: 30.7.2020


Prihlásiť