Test ovocia a zeleniny 2020

Publikované v časopise 8/2020

Chodíte po zeleninu s košíkom na trh, alebo s vozíkom do samoobsluhy? Teoreticky by ste si mali vždy odniesť to isté, ale je to skutočne tak? V rovnaký deň sme obišli trhovisko, veľké i menšie supermarkety a malé večierky, nakúpili v nich tie isté druhy ovocia a zeleniny a porovnali ich kvalitu. Aby bolo porovnanie čo najzaujímavejšie, zašli sme tiež do Nemecka. Aj napriek vcelku vyrovnaným výsledkom sa potvrdilo, že keď štyria ponúkajú to isté, nie je to to isté, a že za lepšiu kvalitu si musíme priplatiť.

Test čerstvého ovocia a zeleniny patrí k žiadaným, no veľmi ťažkým témam. Najväčší problém spočíva v extrémnej premenlivosti tovaru a situácie na trhu. Ponuka obchodov sa mení takmer každý týždeň, jednotlivé druhy v závislosti od sezóny striedavo pribúdajú a miznú z pultov, menia sa krajiny pôvodu aj dodávatelia. Obvyklé testovanie zamerané na konkrétny tovar konkrétneho dodávateľa nemá zmysel, výsledky by opisovali tovar, ktorý sa už nepredáva.

Test kvality ovocia a zeleniny sme preto usporiadali inak. Hľadali sme v ňom odpoveď na otázku, v akom type predajne sa ponúka najkvalitnejší tovar. Prešli sme celkovo deväť obchodov: dvoch trhovníkov, dva veľké supermarkety, tri diskontné samoobsluhy a dve večierky. Vo všetkých sme v jednom a tom istom dni nakúpili ovocie a zeleninu podľa vopred pripraveného nákupného zoznamu a poslali sme vzorky na hodnotenie do laboratória. Kontrolovali zrelosť, veľkosť kusov a ich vzhľad, chuť, vôňu a konzistenciu. Zaujímalo nás aj to, koľko nepoužiteľných kusov sme nakúpili. Jednotlivé výsledky sme zoskupili podľa typu predajne, spriemerovali sme ich a získali prehľad, v ktorom type obchodu sa v danom čase ponúkali najlepšie jablká, jahody, ľadové šaláty, mrkvy, uhorky a paradajky. Pri uhorkách a mrkve sa nám podarilo kúpiť aj vzorky v bio kvalite a mohli sme tak ich kvalitu porovnať s bežnou konvenčnou produkciou.

Náš experiment priniesol vyrovnané výsledky, napriek tomu sa ukázalo, že za kvalitnejšie ovocie a zeleninu si musíte priplatiť.


jahody (porovnat)

Srovnání kvality jahod nabízených ve stejném čase v různých typech prodejen.

mrkev (porovnat)

Srovnání kvality mrkve nabízené ve stejném čase v různých typech prodejen.

ledový salát (porovnat)

Srovnání kvality ledového salátu nabízeného ve stejném čase v různých typech prodejen.

okurky (porovnat)

Srovnání kvality okurek nabízených ve stejném čase v různých typech prodejen.

jablka (porovnat)

Srovnání kvality jablek nabízených ve stejném čase v různých typech prodejen.

rajčata (porovnat)

Srovnání kvality rajčat nabízených ve stejném čase v různých typech prodejen.

Databáze testovaných výrobků

Čerstvé ovoce a zelenina (24 výrobků)
poslední aktualizace: 30.7.2020


Prihlásiť