Test uhlia na grilovanie 2020

Sdílejte

Publikované v časopise 7/2020

Čo našinec, to nielen muzikant, ale aj futbalový a hokejový tréner, politológ, pivný odborník a grilovací veľmajster. Pred usporiadaním záhradnej party zvyčajne venujeme veľkú pozornosť výberu mäsa a zeleniny. Drevené uhlie hrá tak trochu druhé husle. A to je chyba. Ako ukázal náš test, nie je uhlie ako uhlie. Na pultoch našich obchodov nájdete tak kvalitné palivo, ako aj produkty, ktoré nezodpovedajú norme. Najčastejším prehreškom bola zlá veľkosť uhlíkov.

Suchou rečou encyklopédií je drevené uhlie pevné palivo, ktoré vzniká karbonizáciou dreva pri vysokej teplote bez prístupu vzduchu. Dodnes sa po celom svete hojne využíva na kúrenie aj varenie. Pre nás je to však zároveň aj bežná pomôcka na poriadnu letnú grilovačku.

Drevené uhlie pozná ľudstvo odnepamäti. Uhliarstvo je celkovo jedným z najstarších remesiel. Predtým sa vyrábalo v milieri (pamätáte si na klasickú rozprávku Pyšná princezná?), teda v starostlivo navrstvených a utesnených kruhových tlejúcich hraniciach dreva. Dnes sa uhlie produkuje v karbonizéroch, špeciálnych oceľových peciach. V nich by pyrolýza (teplotný rozklad látok bez prístupu kyslíka) mala byť takmer dokonalá, prístup vzduchu takmer nemožný a odstránenie vody takmer úplné. Výsledkom má byť prakticky perfektné uhlie. Alebo to tak nie je a rozdiely sa nájdu?

Aj preto sme sa rozhodli vyskúšať, aké kvalitné je uhlie predávané v našich hypermarketoch, hobby obchodoch alebo napríklad na benzínových pumpách. Do laboratória sme poslali tucet druhov dreveného uhlia od rôznych výrobcov a dali sme preveriť ich vlastnosti a informácie na obaloch. Inšpirovali sme sa normou ČSN EN 1860-2, ktorá sa zaoberá práve skúšobnými metódami a požiadavkami na kvalitu dreveného uhlia na rošty.


Testované výrobky - grilovací uhlí (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Grilovacie uhlie 2020 (12 výrobků)
poslední aktualizace: 2.7.2020


Prihlásiť