Test prenosných bezdrôtových reproduktorov 2020

Publikované v časopise 6/2020

Sezóna výletov, grilovania v záhrade aj priateľských stretnutí sa môže tento rok konečne začať. Pokiaľ si atmosféru radi spríjemňujete počúvaním hudby, nasledujúci test je presne pre vás. Po roku prichádzame s výsledkami takmer dvoch desiatok prenosných bezdrôtových reproduktorov. V laboratóriu sme ich podrobili skúškam kvality zvuku, obsluhy alebo výdrže batérie. Takisto ako vlani sa skončila väčšina lacných modelov na posledných priečkach. Natrafili sme však aj na dva prístroje, ktoré potešia vaše uši aj peňaženku.

Test prenosných bezdrôtových reproduktorov sme naposledy publikovali pred rokom (dTest 5/2019). Testovací program odvtedy zostal taký istý, takže sa dajú aktuálne výsledky medzi sebou porovnávať s modelmi testovanými a publikovanými v minulosti. Na hodnotenie sme si takisto ako vlani prizvali skupinu audio expertov. Postupne v reproduktoroch robili objektívne meranie a zároveň subjektívne posúdili základné vlastnosti reproduktorov − teda kvalitu ich zvuku. Ako hodnotenie prebiehalo?

Odborníci počúvali skladby rôznych žánrov, ako je rock, elektronická alebo klasická hudba alebo jazz. Zameriavali sa predovšetkým na plnosť aj vyváženosť zvuku, rovnako ako na dynamiku a detaily. Všímali si aj schopnosť prístrojov reprodukovať zvuk v nízkych, stredových aj vysokých frekvenciách. Známku nakoniec udelili takisto aj za celkový zvukový dojem.

Pri objektívnych technických meraniach sme zisťovali maximálnu hlasitosť, pri ktorej nedochádzalo k postrehnuteľnému skresleniu zvuku. Merali sme maximálne aj minimálne frekvencie, aké je schopný reproduktor prehrávať. Do celkového hodnotenia sa takisto premietla jednoduchosť ovládania, komfort prenášania alebo výdrž batérie.

Za kvalitu zvuku získali tentoraz všetky stupne hodnotenia. Oproti vlaňajšiemu testu sa posunula pomyselná hranica najlepšie aj najhoršie hodnotených modelov. Medzi overenými výrobkami sme narazili aj na také, ktorým nemali experti takmer čo vytknúť. Na druhej strane sme objavili aj pár modelov, ktoré ponúkajú takú mizernú hudobnú reprodukciu, že nie sú prakticky použiteľné − dočkáte sa od nich len veľmi úzkeho spektra zvukov a nulovej dynamiky aj detailov.

Priepastné rozdiely sme zaznamenali aj pri posudzovaní mobility. Premieta sa do nej z jednej tretiny objem a z dvoch tretín hmotnosť reproduktora. Najkompaktnejšie reproduktory testu vážia iba 166 gramov, hmotnosť ostatných sa najčastejšie pohybuje medzi 400 až 1 000 g. Nájdete však aj niekoľko výrobkov, ktorých hmotnosť sa začína na troch a šplhá sa až k 10 kilogramom. Hoci by mal byť reproduktor zo svojej podstaty ľahko prenášateľný, náš test ukázal, že nízka hmotnosť sa nespája vždy aj s kvalitným zvukom. V tomto ohľade by si mal preto každý rozmyslieť, aká vlastnosť reproduktora je pre neho kľúčová.

Pri niekoľkých výrobkoch sme sa stretli s komplikovaným ovládaním funkcie párovania, čo považujeme z používateľského hľadiska za otravnú komplikáciu. Prenosných bezdrôtových reproduktorov sa na trhu nachádza nepreberné množstvo. Zaznamenali sme aj diametrálne rozdiely pri skúške overujúcej výdrž batérie (v samotnom prevádzkovom čase aj dĺžke nabíjania). Pokiaľ chcete mať pri výbere istotu, najlepšie urobíte, ak sa budete riadiť výsledkami našich testov.


Testované výrobky - přenosné bezdrátové reproduktory (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Prenosné bezdrôtové reproduktory (66 výrobků)
poslední aktualizace: 26.10.2020


Prihlásiť