Test detských autosedačiek 2020

Publikované v časopise 6/2020

Bezpečnosť detí patrí k našim prioritám. Testy detských autosedačiek sú preto v dTeste už evergreenom. Novému, ešte prepracovanejšiemu testovaciemu programu sme podrobili sedačky pre bábätká, batoľatá aj odrastenejšie deti. Viac autosedačiek môžeme pochváliť. Pri niektorých je však stále čo zlepšovať.

Dá sa odhadnúť, že na našich cestách jazdia desiatky až stovky tisíc vozidiel s detskými pasažiermi, respektíve autosedačkami. Aj preto je pre nás test detských bezpečnostných zádržných systémov veľkým záväzkom. Skúšky sú drahé, prevádzkovo aj časovo náročné, no najmä prísne. Naše nároky značne prevyšujú latku, ktorú nastavujú normy.

Testovacia metodika mala v uplynulých piatich rokoch nemennú podobu. Čo nie je pokazené, to netreba opravovať, žiadalo by sa povedať. Technológie však pokročili, a tak bolo modernizované aj testovanie sedačiek. Zmeny síce neboli zásadné, výsledky nových sedačiek však nie sú stopercentne porovnateľné s tými starými.

To zásadné však zostáva nemenné − v nárazových skúškach vykonávame testy podľa toho, koľko variantov sedačka ponúka pri prevoze detí. Ak to sedačka umožňuje, skúšame napríklad inštaláciu v smere jazdy aj proti smeru jazdy, rôzne polohy opierok alebo rôzne spôsoby prichytenia sedačky na sedadlá (isofix, bezpečnostné pásy). Simulujeme čelný aj bočný náraz. Meriame sily pôsobiace na hlavu, krk, hrudník aj brucho. Akékoľvek bezpečnostné nedokonalosti trestáme limitovaním celkového hodnotenia.


přibližně do jednoho roku (porovnat)

přibližně do 18 měsíců (porovnat)

přibližně do 4 let (porovnat)

do 7 let (porovnat)

od 1 do 4 let (porovnat)

od 1 do 12 let (porovnat)

přibližně od 4 do 12 let (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky 2020 (35 výrobků)
poslední aktualizace: 20.10.2020


Prihlásiť