Superpotraviny pred nákazou neochránia

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Vydané: 12.5.2020   

Nutrične bohaté superpotraviny patria do vyváženej zdravej stravy, ale nie sú riešením v čase epidémií a nechránia pred nákazou. Imunitný systém je zložitý mechanizmus a samospásny spôsob ochrany zdravia neexistuje.

Sociálne siete chrlia mnoho rád, ako sa chrániť pred vírusom SARS-CoV-2. Zmieňovať sa zvykne zvýšený príjem superpotravín v doplnkoch alebo strave. Napríklad kurkuma, zázvor alebo škorica sú obľúbenou témou internetu aj mimo časov pandémie. Belgická organizácia Test-Achats zvolila ako príklad nápoj kurkumové latte, čiže zlaté mlieko. Jeho základnými ingredienciami sú mlieko, kurkuma, zázvor a škorica, ku ktorým sa zvyčajne pridá kardamóm a med. Je to bezpochyby výživný nápoj. Má však vplyv na imunitu?

Imunitný systém zaisťuje schopnosť organizmu odolávať chorobám. Vzhľadom na to, že telo musí čeliť prakticky nepretržitému pôsobeniu rôznych mikroorganizmov (baktérie, vírusy, plesne, parazity), ide o nekonečný boj. Mechanizmy imunitných reakcií sú zložité a doteraz nie sú úplne preskúmané. Rozhodujúce je, že sa imunitný systém nespráva ako jeden spoločný celok, má svoju dynamiku a súbežne v ňom prebieha veľa rôznych procesov. Pre jeho správnu funkciu je nutná rovnováha a harmónia.

Snaha o posilnenie imunitných buniek je komplikovaná. Bunky navyše reagujú odlišne podľa ohrozenia, ktorému čelia. Na ktoré sa zamerať a v akom meradle? Vedci neustále študujú účinky stravy, fyzickej aktivity, veku, stresu alebo ďalších faktorov na imunitné reakcie.

Je známe, že imunita s vekom slabne. Infekcie dýchacích ciest, chrípka a pneumónia patria medzi hlavné príčiny úmrtí ľudí starších ako 65 rokov. Mnoho štúdií ukázalo, že u seniorov je vyššia pravdepodobnosť nákazy a úmrtia na infekčné choroby. Tento smutný fakt dokazujú aj štatistiky sprevádzajúce súčasnú koronavírusovú pandémiu.

Nedostatok niektorých vitamínov a minerálov (napríklad zinku, železa, selénu, medi, kyseliny listovej, vitamínov A, B6, C alebo E) môže ovplyvňovať imunitné reakcie. Stále však nie sú žiadne dôkazy, že by niektoré koreniny skutočne zvyšovali imunitu alebo dokonca chránili pred rôznymi chorobami.

Ako je to teda so zlatým mliekom, čiže kurkumovým latte? Kurkuma, zázvor a škorica sú bohaté na protizápalové zložky a antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením v dôsledku oxidačného stresu. Môžu síce všeobecne prospieť, ale nikdy nebolo spoľahlivo dokázané, že by mali pozitívny účinok proti bakteriálnym či vírusovým infekciám. Antivírusový účinok kurkumínu, aktívnej zložky kurkumy, sa prejavil vo výskumoch in vitro, teda len v laboratórnych podmienkach.

V reáli sa tieto poznatky zatiaľ nepotvrdili. To, že zrejme zvyšuje hladinu protilátok v krvi, neznamená, že má priaznivý účinok na celkovú imunitu organizmu. Podobné je to so škoricou a jej najsľubnejšou zložkou, škoricovým aldehydom. Antibakteriálne a protiplesňové účinky sa preukázali in vitro, ale dostatočné klinické štúdie na potvrdenie u ľudí neprebehli. Účinok zázvoru na ľudský organizmus síce skúmaný bol, ale výsledky relevantných výskumov sú nespoľahlivé.

Potraviny používané ako korenie sú konzumované vo veľmi malom množstve. Okrem toho majú všeobecne nízku biodisponibilitu, teda mieru, v ktorej ich telo vie využiť.

Nepreceňujme teda možnosti superpotravín a zaraďujme ich do svojho jedálneho lístka len ako súčasť pestrej stravy. Správne stravovacie návyky a zdravý životný štýl sú prirodzené príklady toho najlepšieho, čo pre seba môžeme v súčasnej kríze urobiť.

Prihlásiť