Test detských prísad do kúpeľa 2020

Publikované v časopise 2/2020

Deti vodné radovánky milujú. Ak navyše do kúpeľa pridáme voňavú penu alebo premeníme vodu na chrliacu sa lávu alebo farebný sliz, zábava nepozná hraníc. Sú však tieto prísady pre naše ratolesti bezpečné? V spolupráci s odborníkmi sme sa pozreli na zúbok 12 výrobkom a výsledky nás ani trochu nepotešili. Vo väčšine prípadov ide o produkty, ktoré nie sú šetrné k detskej pokožke ani k životnému prostrediu. Slizové kúpele následne premenia vaňu na nechcené a nebezpečné klzisko.

Krátkodobá životnosť

Ponuka detských prísad do kúpeľa sa rýchlo mení. Niektoré otestované výrobky sú v súčasnosti nedostupné, iné pribudli (kúpeľový rad Rossmann/Isan). Veríme, že vám aj napriek tomu publikované výsledky dobre poslúžia.

Pri nákupe nás samotných prekvapilo, aký pestrý je sortiment s detskými prísadami do kúpeľa. Zostavu testovaných výrobkov preto nakoniec tvoria prípravky rôzneho skupenstva, farieb aj vôní. Niektoré premenia vodu na farebný, pomaly sa ťahajúci sliz, iné na sopku chrliacu „lávu“ alebo na fialový kúpeľ s flitrami. Jednu vlastnosť však majú všetky prísady rovnakú – nie sú vhodné pre deti do troch rokov.

Pretože ide o relatívne nový segment tovaru, ktorý sa navyše neustále rozrastá a často mení, neexistuje žiadna norma, ktorá by určovala kvalitatívne skúšky a ich priebeh. Testovací program sme preto v spolupráci s odborníkmi zostavili tak, aby čo najvernejšie zodpovedal bežnej praxi.

Okrem manipulácie s balením sme vyskúšali aj to, či po kúpeli nezostávajú zafarbené kachličky alebo škáry. Preverili sme, či vplyvom prípravku nevzniká nebezpečne klzký povrch vane, kvôli ktorému hrozí deťom pošmyknutie. Postupne sme prešli etikety všetkých produktov – podľa uvedených ingrediencií sme v spolupráci s odborníkmi posúdili, nakoľko je zloženie šetrné k detskej pokožke aj k životnému prostrediu. Údaje na etikete sme hodnotili z hľadiska deklarácie a prítomnosti všetkých potrebných informácií a varovania.

Na testovanie sme prizvali aj rodičov s deťmi, ktorí produkty otestovali u seba doma. Ich úlohou bolo okomentovať, nakoľko sú jednotlivé prípravky zábavné alebo ako im vyhovuje vôňa alebo konzistencia. Zaznamenali aj to, či pri niektorom z produktov narazili na nejaký problém (pri príprave, počas kúpeľa alebo pri vypúšťaní zmesi a oplachovaní detí). Do konečného hodnotenia sa názory zozbierané od rodín nijako nepremietli, v závere článku im však venujeme priestor. Veríme, že pre vás budú postrehy rodičov a detí zaujímavé – buď ako rady, alebo ako varovania.

Stručne povedané, výsledky väčšiny testovaných produktov nás nepotešili. V ich zložení sme často narazili na látky, ktoré nie sú primerane šetrné k citlivej detskej pokožke. Viac ako polovica výrobkov úplne zbytočne zaťažuje životné prostredie. Pri početnej skupine prípravkov sme navyše narazili počas testovania na veľký problém v podobe extrémnej klzkosti – povrch vane sa v takom prípade premenil na nechcené klzisko.


Testované výrobky - dětské přísady do koupele (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Detské prísady do kúpeľa (12 výrobků)
poslední aktualizace: 30.1.2020


Prihlásiť