Ako vybrať aplikáciu pre seniorov

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 24.9.2019

Menu smarfónov môže pre starších a neskúsených používateľov predstavovať vážnu prekážku. Našťastie existujú mobilné aplikácie, ktoré používateľské rozhranie zjednodušia a sprehľadnia.

Ktorá aplikácia je najlepšia a najjednoduchšie? Ktorá seniorom najlepšie spríjemní ovládanie mobilného telefónu a vykonávanie základných úkonov? Na tieto a ďalšie otázky sme hľadali odpoveď v teste mobilných aplikácií pre seniorov. Žiadne riešenie pochopiteľne nie je dokonalé, ale rozdiely medzi jednotlivými produktmi nie sú zanedbateľné.

Na čo by ste mali myslieť, kým sa rozhodnete pre konkrétnu aplikáciu?

Používateľské rozhranie a ikony

Menej je niekedy viac − toto možno trochu klišé heslo pre aplikácie určené starším používateľom rozhodne platí. Pozrite sa, či hlavná obrazovka nemá priehrštie ikon, či sú dostatočne veľké a na prvý pohľad zrozumiteľné. Vyskúšajte tiež, či je možné hlavnú ponuku nejako editovať − pridávať alebo odoberať ikony, meniť ich poradie a podobne.

Reklamy

Mnoho aplikácií je úplne zadarmo. Aby vývojári za svoju prácu získali nejaké financie, je bežnou praxou zobrazovanie reklám. Bez obťažujúcich prvkov sa zvyčajne zaobídu platené aplikácie. Ako ukázal náš test, existuje aj free software, ktorý žiadne reklamy nezobrazuje. V prípade seniorov je výskyt reklám ešte viac nežiaduci než u skúsenejších používateľov. Ich zobrazenie môže miasť alebo viesť k nechcenému kliknutiu, otvoreniu nežiaduceho okna a zmäteniu.

Ochrana osobných údajov

Každá aplikácia by mala disponovať upozornením, či a aké dáta z telefónu bude odovzdávať ďalším stranám − v ideálnom prípade k žiadnemu zberu nedôjde. Ak sa predsa len dozviete, že k niečomu podobnému dochádza, uistite sa, že nejde o citlivé údaje a že sú posielané šifrovane.

Databáze testovaných výrobků

Aplikácie pre seniorov (16 výrobků)
poslední aktualizace: 26.9.2019


Prihlásiť