Test zimných pneumatík 2019

Publikované v časopise 10/2019

O tom, ako čas rýchlo letí, nás každoročne presviedčajú blížiace sa termíny prezúvania pneumatík. Leto je nenávratne preč, a preto je potrebné vozidlo vybaviť na obdobie, keď nás na ceste čaká zradný mix vody, ľadu, brečky aj snehu. Náročným skúškam sme tentoraz podrobili pneumatiky s rozmermi 185/65 R15 a 205/65 R16C. Ani tentoraz sme teda nezabudli na majiteľov dodávok a veľkých rodinných vozidiel. O príjemné aj nemilé prekvapenia nebola núdza.

Nepochybujeme o tom, že väčšina z vás dobre vie, čo pre motoristov znamená 1. november. Ide o dátum, keď by mal mať každý automobil zúčastňujúci sa na cestnej premávke zimné pneumatiky. Zákon o premávke na pozemných komunikáciách hovorí, že každý vodič má od začiatku novembra do konca marca povinnosť používať zimné pneumatiky v takom prípade, že je na ceste súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy, alebo ak sa dajú také podmienky predpokladať. Jednoducho povedané, jazdiť v zimnom období bez zimných pneumatík je zbytočný hazard.

Ak ešte nemáte vybraté nové pneumatiky a pokukujete buď po klasickom rozmere 185/65 R15, prípadne dodávkovom 205/65 R16C, tak tohtoročný test je pripravený práve pre vás. Testovací program zostáva rovnaký ako v predošlých rokoch, aj tentoraz sme preto preverili jazdné vlastnosti na vode, snehu, ľade aj suchej vozovke. Okrem fungovania pneumatík sa na celkovom hodnotení podieľala taktiež výdrž, hlučnosť a vplyv na spotrebu pohonných hmôt. Každý model musel absolvovať aj rýchlostnú skúšku − tá sa však v prípade, že prebehla bez ťažkostí, nepodieľala na celkovom hodnotení.

Všetky testované vlastnosti, ktoré majú vplyv na bezpečnosť jazdy, mohli limitovať celkové hodnotenie. To znamená, že ak výrobok získal v parametroch mokrá vozovka, sneh, suchá vozovka, poľadovica, opotrebenie, vplyv na spotrebu alebo v rýchlostnej skúške uspokojivú a horšiu známku, nemohol získať lepšie celkové hodnotenie než bola táto známka.


Databáze testovaných výrobků

Zimné pneumatiky (53 výrobků)
poslední aktualizace: 25.9.2018


Prihlásiť