Test akrylamidu v detských sušienkach 2019

Publikované v časopise 9/2019

Kontrolujete pri každom nákupe potravín pre malé deti všetky texty na obale? Možno nie a občas v zhone dáte len na to, ako výrobok vyzerá. Môže to byť chyba. O tom, či tovar vyhovuje špeciálnym požiadavkám kvality a čistoty potravín, často rozhoduje len pár slovíčok na etikete. Naše pátranie po akrylamide v sušienkach pre malé deti to len potvrdilo.

V našej redakcii kladieme veľký dôraz na bezpečnosť potravín pre malé deti. Aktuálne prišiel na rad test akrylamidu v detských sušienkach.

Akrylamid je nežiaduca toxická látka, ktorá samovoľne vzniká, keď potraviny bohaté na škrob a bielkoviny vystavíme teplotám nad 120 °C. S ohľadom na výskyt akrylamidu sú problematickými potravinami napríklad vyprážané zemiaky, hrianky a pečivo. Našu pozornosť sme zamerali na deti do troch rokov a do testu sme zaradili jednak potraviny im špeciálne určené a tiež troje sušienok pre staršie deti, ktoré sa tým špeciálnym podobajú. Problém je v tom, že zatiaľ čo pri špeciálnych detských sušienkach je povolená koncentrácia akrylamidu 150 µg/kg, pri obyčajných je to 350 µg/kg.

Výsledky testu ukázali, že ani jeden z deviatich špeciálnych výrobkov nemal s dodržaním akrylamidového limitu problém. Sušienky pre staršie deti tiež splnili požiadavky platné pre svoju kategóriu, ak by ich však roztržitý rodič kúpil malým deťom, vystavil by ich oveľa vyššiemu množstvu akrylamidu než v prípade špeciálnych výrobkov.

V druhej časti testu sme na základe údajov z etikiet hodnotili obsah živín, ktorý je pri výrobkoch pre malé deti tiež limitovaný. V jednom prípade sme, bohužiaľ, narazili na výrobok s neprijateľne vysokým obsahom cukru.

Výsledky testu možno zhrnúť jednoducho: ak kupujete sušienky mladším než trojročným deťom, vždy vyberajte len medzi tými, ktoré sú im výslovne určené. Musia totiž spĺňať celý rad špeciálnych požiadaviek, napríklad na obsah nežiaducich látok.


sušenky určené dětem do 3 let (porovnat)

sušenky určené dětem starším 3 let (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Akrylamid v detských sušienkach (12 výrobků)
poslední aktualizace: 3.9.2019


Prihlásiť