Test LCD monitorov 2019

Publikované v časopise 8/2019

Pred obrazovkou počítača mnohí z nás, či už z povinnosti, alebo vo svojom voľnom čase, strávia more času. Prečo si teda nevybrať taký monitor, aby sa mali čím pokochať naše oči? V laboratóriu sme preverili 18 LCD monitorov s uhlopriečkami 24 a 27 palcov. Prepadák sme nenašli, najhoršie kusy boli stále uspokojivé. Ukázalo sa, že exkluzívna cenovka a dizajn nie sú všetko, predné priečky obsadilo aj niekoľko dostupnejších modelov.

Hlavnou časťou moderného monitora je LCD displej, ktorý sa tvorí molekulami tekutých kryštálov. Väčšina testovaných monitorov sa radí medzi tzv. IPS obrazovky. Takéto prístroje by mali mať teoreticky skvelé zobrazenie farieb a výborné pozorovacie uhly, no pomalšiu odozvu. Už ste však z našich testov zvyknutí, že na teóriu sa veľmi nespoliehame − radšej skúšame, ako fungujú výrobky v praxi.

Na testovanie sme zvolili monitory s bežnými uhlopriečkami 24 a 27 palcov. Väčšina má pomer strán 16:9, dva výrobky majú 16:10. Zhruba polovica monitorov sa dodáva s vstavanými reproduktormi, k druhej polovici si audio sústavu musíte prikúpiť. Skúmali sme kvalitu obrazu, jednoduchosť ovládania, spotrebu elektrickej energie, dielenské spracovanie aj vybavenosť.


monitory s úhlopříčkou 24 palců (porovnat)

monitory s úhlopříčkou 27 palců (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Monitory (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.8.2019


Prihlásiť