Ako zvýšiť energetickú účinnosť

Obsah marcového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah marcového dTestu

Sdílejte

Publikované v časopise 7/2019

Jedným zo spôsobov, ako ušetriť na platbách za spotrebované energie, je zvyšovanie energetickej efektívnosti, ktorý možno dosiahnuť zavedením rôznych opatrení vedúcich k zníženiu spotreby energií. Okrem dopadov na vašu peňaženku je dôležitá aj ochrana životného prostredia. Ako možno teda znížiť spotrebu energií? A aké zmeny nás čakajú v energetike?

Niektoré opatrenia vyžadujú vyššie finančné prostriedky a čas, iná je možné zaviesť bez väčších nákladov a prakticky okamžite. Rastie tiež význam získavania elektriny z obnoviteľných zdrojov, čím ďalej tým častejšie sa možno stretnúť s pojmami ako samovýrobca či dynamické zmluvy. Na zvyšovanie energetickej účinnosti a s ňou súvisiaci boj proti energetickej chudobe sa zameriava aj medzinárodný projekt STEP, na ktorom sa dTest aktívne podieľa.

Požiadavka zvýšiť energetickú účinnosť vyplýva predovšetkým z legislatívy Európskej únie. Štát sa preto snaží motivovať občanov k šetreniu energiami tým, že domácnosti môžu z dotačných programov čerpať prostriedky napríklad na zaobstaranie kotla na biomasu, tepelného čerpadla, plynového kondenzačného kotla, ale aj na inštaláciu fotovoltického systému, zateplenie fasády či výstavbu pasívnych domov. Existuje však niekoľko opatrení, ktoré môže takmer každý zaviesť okamžite a bez väčších nákladov.

Ako ušetriť teplo

Asi by sme našli len málo ľudí, ktorí takzvane kúria pánubohu do okien alebo vyznávajú „trenírkovú kultúru“, ako energetici označujú zvyk chodiť naľahko v prekúrenom byte. Napriek tomu radšej zopakujeme, že za dostatočnú teplotu sa považuje 20 stupňov Celzia v obývacej izbe a 17 stupňov v spálni. Vhodným nastavením rôznych teplôt počas dňa pomocou termostatov možno ušetriť až 20 % energie spotrebovanej na vykurovanie. K únikom tepla dochádza v prípade, že je kúrenie zakryté alebo nie je odvzdušnené.

Ušetriť sa dá aj efektívnym vetraním, ktoré má byť krátke, zato intenzívne. K veľkým tepelným stratám totiž dochádza, ak je napríklad celý deň otvorená takzvaná ventilačka.

Tepelnému úniku možno zamedziť aj zaobstaraním kvalitných okien s viacnásobnými sklami a zateplením fasády, čo však so sebou prináša nemalé finančné náklady. Tie by sa však mali z dlhodobého hľadiska vrátiť v období desiatich až dvadsiatich rokov, pri rastúcich cenách energií sa potom čas návratnosti môže ešte skrátiť.

Ak vás trápi, naopak, v letných mesiacoch teplo, možno uvažujete o zaobstaraní klimatizácie. Klimatizácia spotrebováva veľké množstvo energie. Zvážte teda napríklad zavesenie špeciálnych zatemňovacích závesov, ktoré bránia prieniku svetla, a teda aj tepla. Veľmi účinné sú vonkajšie pevné žalúzie, niekedy však nie je ich inštalácia možná, pretože tomu bránia pamiatkari, spoločenstvo vlastníkov jednotiek alebo družstvo.

Ako ušetriť na prevádzke spotrebičov a svietení

Zrejme každý pri kúpe spotrebiča sleduje nielen cenu, ale aj jeho energetickú triedu, teda značenie A +++ až G. Spotrebiče možno kúpiť na trhu v súčasnosti maximálne do kategórie D. Z hľadiska spotreby je najväčším požieračom v domácnosti chladnička. Jej podiel na celkovej spotrebe môže predstavovať až 20 %. Zbytočne veľká poloprázdna chladnička spotrebuje viac energie než plná, pretože pri jej otvorení dochádza k väčšej výmene vzduchu. Pred jej kúpou je preto vhodné sa zamyslieť, koľkým ľuďom bude slúžiť. Jednej osobe stačí objem 50 až 70 litrov a 25 litrov mraziaceho priestoru. Ušetriť sa dá aj nastavením teploty, keď v chladiacej časti nie je potrebná teplota nižšia ako päť stupňov Celzia, v mraziacej časti stačí −18 stupňov.

Dôležité je tiež umiestnenie chladničky, keď platí, že by nemala stáť v blízkosti zdrojov tepla a nemala by byť vystavená slnečnému svitu. V okolí chladničky by mal byť tiež dostatočný priestor na cirkuláciu vzduchu. Spotrebu elektriny okrem ďalšieho navyšuje aj námraza vnútri chladiaceho či mraziaceho priestoru. Námraza hrubšia ako päť milimetrov zvýši spotrebu až o 30 percent.

Mnoho ľudí sa spotrebičov zbavuje až v momente, keď doslúžia, no pri chladničke staršej ako desať rokov sa oplatí porovnať jej spotrebu s novším typom a zvážiť, či nekúpiť novú chladničku skôr.

Práčka sa môže podieľať na celkovej spotrebe energie až 13 %. Práčka z 90. rokov má spotrebu o 30 % vyššiu ako aktuálne modely, navyše, nové typy práčok sú úspornejšie aj čo sa týka množstva potrebnej vody. Pozor však na programy, ktoré umožnia nastaviť pranie polovičnej náplne bielizne a sľubujú ušetrenie vody, pretože úspora vody spravidla polovičná nie je. Na základe našich skúseností preto odporúčame práčku pustiť až vtedy, keď je naplnená. Pri zvolení nižšej teploty prania sa šetrí nielen elektrina, ale dlhšie vydrží aj prané oblečenie a menej sa usadzuje vodný kameň.

K zbytočným stratám elektriny dochádza pri spotrebičoch, ktoré sú síce vypnuté, ale stále zapojené v sieti, teda v takzvanom stand-by režime. Jednoduché riešenie bez nutnosti spotrebiče vypojiť predstavujú predlžovačky či vypínača s tlačidlami na odpojenie.

Spotrebu energie možno ovplyvniť aj návykmi pri varení. Používanie pokrievok skracuje čas varenia a ušetrí až polovicu energie. Pri varení na platničkách platí, že hrniec či panvička by mali zodpovedať veľkosti platničky, ak sú platničky väčšie, dochádza k zbytočným tepelným stratám. Nové indukčné dosky zahrievajú priestor iba pod nádobou a sú až o 30 % úspornejšie. Čo sa týka rúry, teplovzdušná rozvádza teplo rovnomerne po celej rúre a možno tak piecť viac jedál naraz. Tak pre varenie na doske, ako aj pre pečenie v rúre platí, že je vhodné zvyknúť si na ich skoršie vypnutie, teda nechať jedlo dôjsť v chladnúcej rúre či na platničke. To sa oplatí zvlášť pri tých typoch zariadení, kde sa teplota znižuje pomaly. Pri ohrievaní jedla sa spotrebuje menej elektriny pri použití mikrovlnnej rúry, je však potrebné zvoliť zodpovedajúci čas a teplotu, jedlo sa lepšie a rýchlejšie ohreje, ak sa na tanieri rovnomerne rozprestrie.

Pri svietení je dôležité zamyslieť sa nad využitím priestoru, vhodné je mať viac svetiel v miestnosti a rozsvecovať ich podľa potreby.

Boj s energetickou chudobou a projekt STEP

Energetická chudoba je označenie situácie, keď domácnosť nie je schopná platiť účty za spotrebované energie. Na boj s energetickou chudobou sa zameriava aj medzinárodný projekt STEP, na ktorom sa dTest zúčastňuje spolu s niektorými ďalšími spotrebiteľskými organizáciami z členským štátov Európskej únie. V rámci projektu budeme poskytovať pomoc tým, ktorých sa energetická chudoba dotýka, a to prostredníctvom priameho poradenstva. Ďalej budú vytvorené osvetové materiály a vyškolení pracovníci, ktorí budú ďalej poskytovať poradenstvo ďalším ľuďom.


Prihlásiť