Test detských autosedačiek 2019

Publikované v časopise 6/2019

Od detských sedačiek v testoch očakávame niekoľko zdanlivo samozrejmých vlastností − mali by byť bezpečné a pohodlné, ich inštalácia jednoduchá a nemali by obsahovať nežiaduce látky. Výsledky našich skúšok však pravidelne dokazujú, že tieto pochopiteľné nároky niektorým výrobcom stále robia problémy. Aktuálne porovnanie 28 modelov rôznych veľkostných kategórií, bohužiaľ, potvrdilo, že hoci štandardy rastú, vždy sa medzi kvalitné modely primieša niekoľko výrobkov, ktoré rozhodne nemožno odporučiť.

Relatívne zníženie počtu smrteľných nehôd je bezpochyby priamym dôsledkom väčšej bezpečnosti automobilov aj ochranných prvkov vrátane detských autosedačiek. Len v rýchlosti pripomeňme, že ich používanie je na našich cestách povinné. O tom, ktoré dieťa musí zasadnúť do sedačky, oproti bežne rozšírenému mýtu nerozhoduje vek, ale výška či hmotnosť. Vaše dieťa môže sedieť bez sedačky až v okamihu, keď dorastie do 150 cm alebo dosiahne 36 kg.
Testovací program detských autosedačiek patrí medzi našimi testami k tým najstabilnejším. Bez zmeny hladko prebieha už od roku 2015. Rovnakým spôsobom sa vykonávajú čelné aj bočné nárazové skúšky, testovanie stability sedačky aj vedenie pásov. Crashtesty sa inšpirujú normou ECE R129, sú však výrazne prísnejšie. Obdobne sa totožnými kritériami riadi posudzovanie ergonómie a jednoduchosti ovládania (ako obvykle sme okrem iného kládli dôraz na riziká chybnej inštalácie). V neposlednom rade do hry vstupuje aj chemický rozbor poťahov a iných častí sedačiek.
Ako každý rok sme aj tento rok porovnávali zádržné systémy pre rôzne staré deti. Vo výslednej tabuľke tak nájdete sedačky pre deti všetkých vekových kategórií: vajíčka pre bábätká do jedného roka, pre batoľatá do roka a pol, ale aj sedačky pre väčšie deti od štyroch do dvanástich rokov. Ďalej sme si posvietili na takzvané rastúce sedačky, vhodné pre deti od jedného do štyroch rokov, respektíve siedmich či dvanástich rokov. Vyskúšali sme tiež sedačku zahŕňajúcu všetky hmotnostné kategórie, ktorú môžete využívať od narodenia až dovtedy, kým dieťa zo sedačky vyrastie.
 


přibližně od 4 do 12 let (porovnat)

přibližně od 1 roku do 12 let (porovnat)

od 1 do 7 let (porovnat)

přibližně od 1 roku do 4 let (porovnat)

asi do 12 let (porovnat)

přibližně do 4 let (porovnat)

přibližně do 18 měsíců (porovnat)

přibližně do 1 roku (porovnat)

do 9 měsíců (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky (181 výrobků)
poslední aktualizace: 22.10.2019


Prihlásiť