Ako si vybrať turistické palice

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.4.2019

Existuje pomerne veľa typov palíc na to, že je to v princípe stále „len“ palica. Ak túžite po paliciach na turistiku, nie je od veci sa s nimi pred kúpou trochu zoznámiť. Palice na lyže nechajte pri dlhších potulkách prírodou radšej doma. Ako by mali vyzerať ideálne palice do terénu?

Správny úchop je dôležitý, podmienkou je optimálne dlhé pútko. Podopiera zápästia a prenáša naň časť námahy, ktorá by bez pútka zostala iba na ruke. Preto nemusíte držať palicu s pútkom pevne, naopak, zovretie by malo byť uvoľnené a komfortné. Skracovanie a povoľovanie nebýva zložité, obvykle sa zabezpečuje povyťahovaním za koniec alebo inú časť popruhu cez poistku.

Rukoväť musí našim rukám vyhovovať tak tvarom, ako aj na dotyk, pretože spolu budú tráviť relatívne veľa času. Od toho sa odvíja aj materiál povrchu rukoväti, ktorý by mal byť príjemný a dobre sať. V ponuke sú väčšinou korkové alebo penové povrchy. Jedným z dôvodov, prečo sa na letnú turistiku nehodia lyžiarske palice, je ich tvrdá rukoväť. Keď sa nám spotia dlane, začnú sa kĺzať.

Správna dĺžka palice je pri chôdzi zásadná. V každom prípade a bez ohľadu na terén by naše lakte mali zvierať pravý uhol. Niektoré palice majú predĺženú rukoväť, ktorá umožňuje namiesto nastavovania dĺžky samotnej palice jednoducho ju uchopiť nižšie.

Turistická palica sa spravidla skladá z troch častí, ktoré sa do seba buď zasúvajú (teleskopické palice), alebo sa skladajú napríklad ako stanové tyčky (skladacie palice). V prípade teleskopických palíc sa vždy s vytiahnutím palice z batohu nastavuje ich potrebná dĺžka, v ktorej sa uzamykajú. To sa vykonáva buď skrutkovaním celej časti alebo plastového krúžku, alebo zabezpečením páčkou. Dôležité je nevysúvať časti palice nad povolené maximum, ktoré býva jasne vyznačené, mohol by sa tým porušiť vnútorný plastový mechanizmus alebo by sa palica mohla zlomiť.

Pri skladacích paliciach sú jednotlivé časti k sebe stále pripojené akousi strunou, ktorá sa pri zložení palice do jedného celku schová do jej útrob. Palica sa skladá v podstate sama − jednotlivé diely do seba zaskočia. Dĺžka sa nastavuje v hornej časti vysunutím alebo zasunutím, takisto ako pri paliciach teleskopických. S nastavením dĺžky preto nemusíme palicou pri každom skladaní a rozkladaní hýbať (tak ako pri teleskopických). Niekedy sa označujú ako tzv. Z­palice alebo Z­poles − podľa písmena Z, ktoré pripomínajú, keď sa rozložia.

Hmotnosť palice najviac ovplyvňujú použité materiály. Výrobcovia sa často zmieňujú o použití hliníka alebo uhlíka, prípadne zliatiny. Ideálom je palica ľahká a pevná. V našom teste vážila najľahšia palica 331 gramov a najťažšia 601 gramov. V každom prípade sa ľahkosť palice premieta do ceny.

Niektoré palice ponúkajú tzv. funkciu antishock. Vďaka nej vstavané pružiny absorbujú nárazy palicou do tvrdého povrchu, čím sa zabráni šíreniu vibrácií − podobne ako napríklad pri odpruženej vidlici na bicykli. Funkcia sa dá zvyčajne aktivovať alebo vypnúť. Výrobcovia jej prítomnosť avizujú na obale.

Databáze testovaných výrobků

Turistické hole (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.5.2019


Prihlásiť