Kam s nepotrebnými vecami?

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Publikované v časopise 5/2019

Slnečné počasie je pre mnohých z nás impulzom na dôkladné upratovanie domácnosti. Prebrať šatník a kozmetiku, urobiť poriadok v knihách a kuchynských skrinkách… No čo s vytriedeným vecami, ktoré sa nám už nehodia? Poradíme, ako sa ich rýchlo zbaviť.

Najjednoduchší, na druhej stranu najmenej vhodný variant je nepotrebné veci vyhodiť. Časová náročnosť je síce prakticky nulová, no nejde o riešenie ekologické, ani príliš ekonomické. Drvivá väčšina predmetov sa dá poslať ďalej alebo prerobiť na niečo iné.

Predať

Jednou z možností je veci predať. Existuje veľké množstvo online bazárov, portálov a mobilných aplikácií, kam nahráte fotografie, pridáte popisky a čakáte na prípadných záujemcov. Na tieto účely sa dnes dajú využiť aj sociálne siete. Komu sa nechce fotiť vytriedené položky, môže zvoliť rôzne blšie trhy, kamenné bazáre poprípade antikvariáty.

Vymeniť

Stále populárnejšou možnosťou sú tiež tzv. swapy. Swapovať, čiže vymeniť, sa dnes dá prakticky čokoľvek − od oblečenia cez detské hračky až po náradie a domáce potreby. Zatiaľ čo pri predaji chcete za svoje veci peniaze, tu meníte jednu nepotrebnú vec za inú potrebnú. Platformy sa dajú opäť využiť rôzne − online ponuka/dopyt či osobné akcie organizované predovšetkým vo väčších mestách. Ak sa vám pošťastí, vymeníte napríklad nepotrebnú blúzku za vytúženú knižku či domácu marmeládu. Často sa ponúka detské oblečenie, takže ak vaša ratolesť už vyrástla z vlaňajších jarných topánok, nie je lepšie miesto, kde predať menšie a zohnať väčšie. Niektorí ponúkajú aj rôzne služby, ako je stráženie detí, upratovanie, či zážitky ako lístky do kina či voucher do reštaurácie. O adekvátnosti výmeny rozhodujete len vy sami. Meniť nemusíte len s cudzími ľuďmi. Dá sa dohovoriť v rodine, s priateľmi či susedmi a usporiadať spoločnú výmenu.


Darovať

Ak nechcete za svoje veci získať peniaze ani nič iné, ďalšou možnosťou je darovať ich. Prečo kupovať nové darčeky? Viete, že už nebudete znova čítať knihu, ktorú ste dostali na Vianoce? Môžete ju darovať niekomu inému. Páči sa vašej kamarátke sukňa, ktorá sa vám už opozerala? Dajte jej ju. Darovať môžete len pre radosť, bez nutnosti čakať na narodeniny, sviatky a ďalšie podobné príležitosti.

Darovať, samozrejme, nemusíte len vo svojom najbližšom okolí. Po celej republike je veľa azylových domov, útulkov, neziskových organizácií a ďalších inštitúcií, ktoré sa starajú o ľudí a zvieratá v núdzi. Často im chýba základné vybavenie a budú veľmi vďační za oblečenie, kozmetiku, prípravky na upratovanie, domáce potreby, nábytok či potraviny. Pozrite sa po najbližšej charite vo svojom okolí a dohodnite sa s nimi, čo by sa im hodilo. Oblečenie a detské hračky môžete vhodiť aj do určených kontajnerov, ktoré nájdete najčastejšie pri rôznych obchodných strediskách. Predovšetkým náradie ocenia aj rôzne knižnice vecí.

Ak ste triedili knižky, môžete svoje prebytky ponúknuť miestnej knižnici alebo odniesť do tzv. Knihobúdky − väčšinou ide o prerobené telefónne búdky, kam môžete priniesť akúkoľvek knihu a odniesť si, naopak, niečo iné na čítanie.

Ak máte skôr dekoračné veci − sošky, rámčeky, obrazy a pod. − môžete sa pozrieť aj po nejakej online aukcii. Tie organizujú aj mnohé zvieracie útulky, ktoré sa obzvlášť teraz na jar snažia zvládnuť zvýšený nápor mláďat, ktoré potrebujú starostlivosť. Nikto vo vašom okolí nič podobné neorganizuje? Stačí byť iniciatívny, dohodnúť sa s útulkom a aukciu zorganizovať sami. Existuje aj niekoľko charitatívnych obchodov, ktoré výťažok z predaja darovaných vecí venujú ľuďom v núdzi. Stačí tam doniesť, čo máte − od oblečenia až po keramiku. Vhodný spôsob, ako sa zbaviť vecí, si tak nájde naozaj každý.

Pretvoriť

Predať, darovať či vymeniť dáva zmysel pri veciach, ktoré sú ešte použiteľné. Ak už doslúžili, zamyslite sa nad tým, či by sa im nedal ešte vdýchnuť nový život, kým ich vyhodíte do koša. Na internete nájdete množstvo návodov, tipov a trikov, ako tzv. „upcyklovat“ a ďalej využiť staré oblečenie, sklo či iné materiály.

A ako predísť tomu, aby ste sa za rok pri ďalšom jarnom, vianočnom či bežnom upratovaní nedostali do rovnakej situácie? Zamyslite sa pred nákupom, či danú vec naozaj potrebujete. Minimalisti tvrdia, že čím menej má človek vecí, tým je šťastnejší. Či to tak je, posúďte sami, pravdou však je, že menej sa upratuje ľahšie.

Prihlásiť