Test turistických palíc 2019

Publikované v časopise 5/2019

Potrebné sú dve. A na rozdiel od elegantných vychádzkových predstavujú turistické palice viac ako iba doplnok alebo oporu. Pevné tyče v rukách zaisťujú stabilitu v neistom teréne a pri dlhších alebo náročnejších trasách ich ocenia naše kĺby. Do laboratória aj do terénu sme na vyskúšanie poslali desať modelov, aby sme zistili, o ktoré sa môžeme bez obáv oprieť. Dobrou správou je, že pri bežnom použití nás „v štichu“ nenechá žiadna z testovaných.

Potrebné sú dve. A na rozdiel od elegantných vychádzkových predstavujú turistické palice viac ako iba doplnok alebo oporu. Pevné tyče v rukách zaisťujú stabilitu v neistom teréne a pri dlhších alebo náročnejších trasách ich ocenia aj naše kĺby. Do laboratória aj do terénu sme na skúšku poslali desať modelov, aby sme zistili, o ktoré sa môžeme bez obáv oprieť.

Z rúk lyžiarov sa športové palice prebojovali relatívne nedávno aj do dlaní bežcov, korčuliarov, chodcov, turistov a cestovateľov − bez ohľadu na ich vek alebo výkonnostný stupeň. Výletníci s palicami pritom ešte nedávno vyzerali skôr ako ľudia, ktorí by mali radšej zostať doma, než pokúšať svoju fyzičku s podperami.

Dnes sa však už málokto pozastaví nad turistickou výbavou, do ktorej palice bezpochyby patria. Nejde totiž iba o podperu, ktorá má zabrániť pádu − hoci ide o jednu z jej základných funkcií.

Desať modelov, ktoré sa dajú kúpiť v našich obchodoch, sme preto vložili do rúk odborníkov v laboratóriu, aby fundovane posúdili kvalitu ich spracovania. Súčasťou testu boli aj skúšky v ostrej prevádzke. Ujalo sa jej 14 dobrovoľníkov, ktorí sa nimi odpichovali pri svojich potulkách prírodou.


Testované výrobky - turistické hole (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Turistické hole (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.5.2019


Prihlásiť