Test vysokých detských stoličiek 2019

Sdílejte

Publikované v časopise 4/2019

Po viac ako roku sme svoju pozornosť opäť zamerali na detské vysoké stoličky, ktoré majú pri jedálenských stoloch v domácnostiach s malými deťmi vyhradené čestné miesto. Skúške sme podrobili 22 modelov z dreva, kovu aj plastu. Zaujímalo nás, nakoľko sú stoličky pre našich najmenších bezpečné a ako dobre im aj rodičom poslúžia v praxi. Väčšine výrobkov sa darilo dobre, no štyri modely prepadli pri skúške stability a zvalili sa k zemi ako podťaté.

Medzi testovanými stoličkami sme zistili veľké rozdiely v cene, výbave aj výkone. Vo väčšine prípadov ide o modely určené pre samostatne sediace deti zhruba od šiestich mesiacov do troch rokov s maximálnou nosnosťou 15 kilogramov. Niektoré modely však ponúkajú univerzálnejšie použitie v podobe väčšej nosnosti alebo možnosti používať ich už od narodenia dieťaťa.

Pri testovaní sme sa pridŕžali aktuálne platnej normy ČSN EN 14988:2018, ktorá pri detských vysokých stoličkách presne špecifikuje bezpečnostné požiadavky z hľadiska ich konštrukčného spracovania aj skúšobných metód, ktorými sa preverujú. Aby sme získali čo najkomplexnejšie výsledky, prizvali sme na testovanie tak odborníkov, ako aj rodičov s deťmi.

Experti v laboratóriu preverili stoličky v oblastiach bezpečnosti, odolnosti, výbavy a informácií uvedených v návodoch. Testovali napríklad, či majú stoličky funkčný záchytný systém alebo či sú dostatočne stabilné a neprevráti sa s dieťaťom. V laboratóriu preverili aj riziko privrznutia detských prstov alebo uviaznutia hlavy a v neposlednom rade sa pri modeloch vybavených kolieskami zamerali aj na skúšky bŕzd. Osobitnú pozornosť v laboratóriu venovali skúškam stability, ktoré odhalili, že sú medzi testovanými modelmi aj také, ktoré nezodpovedajú platnej norme. Všetky bezpečnostné skúšky boli takzvane limitujúce: ak v jednej z nich stolička neuspela, získala nedostatočnú známku tak za bezpečnosť, ako aj v celkovom hodnotení.

Použitie v praxi vyskúšali dve mamičky a jeden otecko s deťmi vo veku medzi dvoma a troma rokmi. Na zžitie sa s každým výrobkom mali zhruba dva dni a za ten čas si všímali napríklad to, ako ľahko sa stolička zostavuje a prvotne nastavuje, či sa v nej dieťaťu sedí pohodlne, ako funguje záchytný systém alebo ako ľahko sa dajú z povrchu odstrániť škvrny a nečistoty.


Testované výrobky - vysoké dětské židličky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Detské vysoké stoličky (72 výrobků)
poslední aktualizace: 4.6.2020


Prihlásiť