Test GPS navigácií 2009

Publikované v časopise 7/2009

GPS navigácia sa stáva bežnou súčasťou života taxikárov aj „civilných“ vodičov. V poslednej dobe je navyše obohacovaná veľkým množstvom ďalších funkcií, ktoré často nijako nesúvisia s jej pôvodným účelom (napríklad MP3 prehrávač). Popritom sa na trhu objavujú aj mobilné telefóny s funkciou GPS navigácie. Rozhodli sme sa pre vás otestovať tieto mobilné telefóny aj samotné navigácie. Testovaniu sme podrobili 38 prenosných navigačných prístrojov a 9 mobilných telefónov vybavených navigáciou.

A na čo sme sa zamerali v našom teste GPS navigácií?

 
Mapové podklady: Kľúčovou súčasťou navigácie sú mapové podklady. V Českej a Slovenskej republike sú najbežnejšie sady máp strednej a východnej Európy, ale samozrejme existujú aj západoeurópske či celoeurópske mapy. Je veľmi dôležité si vopred rozmyslieť, ktoré mapy využijete a podľa toho zakúpiť správny typ.
 
Gyrometer: Veľmi dôležitý je tzv. gyrometer (otáčkomer). Ide o zariadenie, ktoré vyhodnocuje smer a rýchlosť jazdy a pomáha tak udržať kurz aj tam, kde nie je možnosť prijímať signál o pozícii vozidla zo satelitu. V našom teste zistíte, ktoré navigácie sú týmto užitočným zariadením vybavené.
 
Bezpečnosť: Ovládanie navigácie by ste rozhodne nemali používať počas jazdy. Preto sú v našom teste veľmi dobre hodnotené prístroje, ktoré ovládanie počas jazdy neumožňujú a v ich návode je dostatočne zdôraznené, že manipulácia s prístrojom počas jazdy je nebezpečná.
 
Prečo je dobré preštudovať si výsledky testu?
Medzi testovanými výrobkami boli navigácie značiek Asus, Mio Moov, Navigon či Tom Tom. Výsledky boli veľmi zaujímavé, ukázali výhody aj nedostatky daných prístrojov. Ďalej sa ukázalo, že vyššia cena nie vždy znamená vyššiu kvalitu. Pre potenciálneho zákazníka test poskytuje dobrú radu, ako investovať rozumne.


Testované výrobky - GPS navigace (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

GPS navigácie staršie (110 výrobků)
poslední aktualizace: 1.7.2010


Prihlásiť