Ako si vybrať papierove utierky

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2020 Obsah říjnového dTestu

Aktualizováno: 23.12.2018

Na papierových utierkach je zvláštna jedna vec. Bez nich si dokážeme poradiť, ale len čo sa ocitnú poruke, zrazu sa bez nich ťažko zaobídeme. Líšia sa od seba materiálom, z ktorého sú vyrobené, aj svojimi vlastnosťami. Podľa čoho si môžeme vybrať?

Na výrobu kuchynských utierok sa využíva veľa energie aj zdrojov. Ich nevýhoda je v tom, že ich použijeme len raz a potom vyhodíme, čo ich robí neekologickými. Výrobcovia aj úrady však produkciu utierok obhajujú a argumentujú väčšou hygienickosťou. Náš test pritom ukázal, že aj na papieri sa baktériám celkom dobre darí. Mali by sme pripustiť, že aj pranie textilných utierok niečo stojí a funkcie látkovej a papierovej utierky sa prekrývajú len čiastočne. Kým na zotretie rozliateho čaju kus textilu postačí, mastný zvyšok z pekáča alebo panvice sa lepšie zotrie papierom, ktorý môžeme spáliť namiesto likvidácie v kanalizácii.

Nezaobídete sa bez papierových utierok? Máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

  • Do kuchyne sú vhodnejšie utierky zo 100 % celulózy. Ak však používate utierky aj na iné upratovanie v domácnosti alebo pri svojich ručných domácich prácach, ohľaduplnejšie k prírode sú tie recyklované.
  • Náš test ukázal, že problém s uvoľňovaním chémie sa týka skôr recyklovaných utierok, pretože na ich výrobu sa používajú zmesi najrôznejších papierov. V recyklovanom materiáli sa hojne vyskytuje napríklad kancelársky papier, ktorý sa bieli. Nie je v ľudských silách tieto papierové zmesi určené na recykláciu kontrolovať alebo detailne triediť.
  • Menšie balenie utierok nenavádza tak veľmi na plytvanie. Podobné je to pri užších utierkach, vďaka ktorým máme tendenciu spotrebovávať menej papiera, ako je to pri kotúčoch, ktoré ponúkajú utierky v štandardnej dĺžke okolo 22 cm.
  • Ak papierové utierky používate na bežné utieranie v kuchyni (teda bez použitia chemikálií), môžu po použití smelo skončiť na komposte. Utierky s tukom a mastnotou sa dajú spáliť. Papierové utierky nepatria do WC, pretože môžu spôsobiť upchatie potrubia.
  • Zredukovať potrebu a spotrebu papierových utierok môžeme aj väčším zapojením textilných materiálov, napríklad starého oblečenia.
  • Množstvo vrstiev nie je pri výbere utierky až také smerodajné, nepotvrdilo sa, že by trojvrstvové utierky nasávali jednoznačne lepšie ako dvojvrstvové. Na absorpciu má vplyv najmä technológia výroby, dĺžka papierových vlákien a pod.
  • Niektoré obchodné názvy, ako napríklad natur, natural alebo eko, nemusia nevyhnutne znamenať, že ide o produkt z recyklovaného papiera. Niekedy sa takéto označenie môže týkať iba obalu a môže znamenať, že na zabalenie kotúčov papiera sa spotrebovalo menej plastu, než je obvyklé.

Databáze testovaných výrobků

Kuchynské papierové utierky (18 výrobků)
poslední aktualizace: 28.12.2018


Prihlásiť