Test bezpečnostných aplikácií 2019

Publikované v časopise 1/2019

V smartfóne nosíme osobné správy, fotografie, prihlasovacie heslá do súkromných účtov a veľa ďalších citlivých informácií. Pritom ruku na srdce − zaujímate sa o to, či je váš mobil chránený pred útokom hackera? A čo urobíte v prípade, že ho stratíte? Ak máte prístroj s Androidom, ideálnym riešením je nainštalovať si bezpečnostné aplikáciu. My sme ich vybrali 22, a to tak v platených, ako aj bezplatných verziách. Narazili sme jednak na všestranných pomocníkov, ale aj na programy s ochranou deravou ako rešeto.

V smartfóne nosíme osobné správy, fotografie, prihlasovacie heslá do súkromných účtov a veľa ďalších citlivých informácií. Pritom ruku na srdce − zaujímate sa o to, či je váš mobil chránený pred útokom hackera? A čo urobíte v prípade, ak ho stratíte? My sme vybrali 22 ochrán mobilov platených aj bezplatných verzií. Narazili sme na všestranných pomocníkov, ale aj na programy s ochranou deravou ako sito.

Zabezpečenie mobilu s Androidom nie je nič zložité. Stačí si stiahnuť aplikáciu a nechať ju v pokoji pracovať. Horšie je to s výberom. Na trhu je veľa programov, tak zadarmo, ako aj za nemalé sumy. V oblasti osobných dát pritom nie je miesto na experimenty. Po roku a štvrť sme sa preto rozhodli zopakovať test aplikácií na ochranu mobilu. Aplikácie sme testovali na ochranu pred škodlivými programami a kódmi alebo pred phishingovými stránkami, ktoré sa snažia z ľudí vymámiť citlivé údaje.

Ďalej sme overovali, či si poradia so strateným alebo odcudzeným mobilom. Aplikácie totiž zvyčajne ponúkajú vzdialenú lokalizáciu mobilu, jeho vypnutie, zmazanie dát alebo zablokovanie v takom prípade, ak doň zlodej vloží neautorizovanú SIM kartu. Náš test, bohužiaľ, ukázal, že zďaleka nie vždy sľubované funkcie slúžia tak, ako by mali.

V rámci testu bezpečnostných aplikácií sme nakoniec vyskúšali aj ich ovládanie, zaťaženie mobilu vrátane množstva prenesených dát a v neposlednom rade sme sledovali aj dáta, ktoré aplikácia posiela serverom vývojárov alebo tretím stranám.


Testované výrobky - ochrany mobilů (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Ochrana mobilov (22 výrobků)
poslední aktualizace: 28.12.2018


Prihlásiť