Test kuchynských papierových utierok

Publikované v časopise 1/2019

Štatistiky sú neúprosné. Jednoznačne ukazujú, ako rýchlo sme si zvykli mať poruke kotúč papierových utierok. S ich pomocou sme sa naučili riešiť veľa patálií − od jednoduchého utierania rúk, detských úst alebo psích mláčok cez balenie desiatych až po osušenie potravín alebo umývanie okien. Vybrať z dostupnej ponuky utierky, ktoré sa netrhajú a dobre sajú, však môže byť beh na dlhú trať. Preto sme zvolili šprint a 18 balení sme podrobili záťažovým skúškam v laboratóriu.

Papierové utierky patria v ľudských príbytkoch k relatívnym nováčikom, svoje miesto si však našli pomerne rýchlo. Za ich objavom sa skrýva, podobne ako pri mnohých vynálezoch, nedopatrenie. Zrodili sa údajne zo zle narezaných roliek toaletného papiera na začiatku minulého storočia. Vo veľkom sa však začali vyrábať až na začiatku tridsiatych rokov v Amerike.

Na bežné použitie sa však v domácnostiach začali využívať až oveľa neskôr. Boom utierok v Európe zaznamenali výrobcovia v druhej polovici deväťdesiatych rokov. Z prieskumu, ktorý si výrobcovia dali  v tom čase spracovať, vyplynulo, že iba 27 % kuchynských utierok sa používa pri kontakte s potravinami. Zvyšok sa využíva pri ďalšom čistení a utieraní v domácnosti.

Podobné zistenie sa potvrdilo aj v našej súčasnej facebookovej ankete, v ktorej sme sa pýtali, kde všade nachádza utierka uplatnenie. Účastníci v nej uvádzali, že ich používajú nielen v kuchyni pri varení a stolovaní, ale aj pri ďalšom „nekuchynskom“ upratovaní. Dodajme ešte, že podľa odborného obchodného mesačníka Retail News, prípadne prieskumu spoločnosti GfK, nakupujeme dve tretiny utierok, ktoré sú privátnymi značkami obchodných reťazcov.

Akými schopnosťami sú vybavené dnešné utierky? Môžeme sa pri výbere držať spoľahlivého vodidla? Sú medzi utierkami rozdiely, alebo je jedno, ktoré kúpite? Viac sa dozviete v našom teste.


Testované výrobky - kuchyňské papírové utěrky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kuchynské papierové utierky (18 výrobků)
poslední aktualizace: 28.12.2018


Prihlásiť