Ako si vybrať fotovoltické panely

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 4.2.2019

Väčšina fotovoltických panelov na trhu sa vyrába z kremíka. Napriek tomu sa líšia podľa spôsobu výroby. Najčastejšie sa stretnete s tromi typmi – monokryštalickými, polykryštalickými a amorfnými panelmi.

Aký typ panelov zvoliť?

Všeobecne platí, že monokryštalické panely majú najvyššiu účinnosť. Na výrobu požadovaného množstva elektriny vám postačí pokryť panelmi menšiu plochu. Takisto však všeobecne platí, že monokryštalické panely bývajú drahšie.

Výroba polykryštalických solárnych panelov je jednoduchšia a lacnejšia. Vďaka tomu sa dajú kúpiť za priaznivejšiu cenu. Na druhej strane však musíte počítať s trochu nižším výkonom. Pri výbere je vhodné porovnať plochu vašej strechy alebo miesta v záhrade, kam chcete panely inštalovať, s množstvom elektriny, ktoré potrebujete vyprodukovať. Ak máte dostatok priestoru a nemáte prehnané energetické nároky, môže sa vám nákup polykryštalických panelov vyplatiť.

Amorfné panely predstavujú oveľa menej rozšírený typ. Pri jeho výrobe sa na sklo alebo na plastovú fóliu nanáša tenká vrstva kremíka. Majú všeobecne nižšiu účinnosť ako mono-a polykryštalické panely. Ich výhodou je schopnosť vyrábať elektrinu aj z rozptýleného svetla. Fungujú tak lepšie aj na jeseň alebo v zime, keď je menej priameho slnečného svetla. Využívajú sa tak napríklad v situáciách, keď nemožno panely umiestniť do ideálnej pozície a je nutné ich inštalovať napríklad východným alebo západným smerom.

Kam umiestniť panely?

Ideálna pozícia na dosiahnutie optimálneho výkonu fotovoltických panelov je smerom na juh, na streche s náklonom zhruba 35°. Pochopiteľne nie každý disponuje strechou alebo nekrytou plochou v záhrade, ktorá inštaláciu panelov v tejto pozícii umožní. V praxi, našťastie, platí, že panely budú bez problémov fungovať aj vtedy, keď nie sú v celkom ideálnej pozícii – a to dokonca aj pri východnej alebo západnej orientácii. Výkon bude síce v takom prípade nižší, ale nepôjde o nijako závratný prepad. Bude len potrebné inštalovať o niekoľko panelov viac, aby sa vykompenzoval nižší príjem slnečného svitu.

Hoci je správna pozícia panelov na streche dôležitá, nemenej zásadné je postrážiť si to, aby panel netienili žiadne prekážky. Môže ísť napríklad o tieň koruny stromu, komína alebo vedľajšieho domu. Aj malý tieň zníži výkon nielen zatienených článkov, ale celého fotovoltického systému. V testoch, ktoré pripravili v minulých rokoch kolegovia zo zahraničia, zistili, že tieň dokáže znížiť výkon systému až o 30 %. Pri plánovaní, kam panely umiestniť, preto starostlivo skontrolujte vybrané miesta a overte si, či na to miesto nepadá nejaký veľký tieň počas celého dňa.

Pozor na poškodenie!

Náš test fotovoltických panelov ukázal jednu veľkú nepríjemnosť. Panely sú krehký tovar a veľká časť z nich sa pokazí pri preprave alebo nesprávnym skladovaním. Niekedy boli defekty a trhliny viditeľné už pri rozbalení panelov voľným okom, niekedy sme ich odhalili až pomocou špeciálneho elektroluminiscenčného merania. Skutočnosť však zostáva stále rovnaká – aj vám sa môže pokojne stať, že dostanete objednané panely v poškodenom stave.

Ako môžete toto riziko znížiť? Najprv musíme povedať, že úplne vylúčiť sa zrejme nedá. K vzniku mikrotrhlín stačí, aby dodávateľ v sklade zložil veľké množstvo panelov na seba, aby naň pri preprave spadla iná zásielka, nedostatočné zabezpečenie pred poškodením pri balení alebo ďalšie možné situácie. Napriek tomu by ste mali pri kúpe sledovať aspoň niekoľko ukazovateľov, ktoré môžu naznačiť nešetrné zaobchádzanie.

Pri vybavovaní objednávky zistite, či vám dodávateľ privezie panely v aute, ktoré rozváža iba panely. Pokiaľ budú putovať v zmiešanej špedičnej dodávke s ďalším tovarom, hrozí poškodenie pri kontakte s ostatnými zásielkami. Ak ich dopravca preváža na paletách, overte si, či nie sú panely naspodku palety zaťažené ďalšími komponentmi solárnej elektrárne. Opäť je to možný scenár poškodenia. Strážte si, okrem iného, aj spôsob balenia. Pokiaľ je obal poškodený alebo dokonca chýba, je jasný dôvod na pochybnosti o stave panela. Máte už solárny systém doma a máte podozrenie na zlé zaobchádzanie? Môžete si objednať meranie u špecializovanej firmy, ktorá dokáže odhaliť počet mikrotrhlín a defektov a povedať vám s veľkou presnosťou, ako na tom vaše panely sú.

Databáze testovaných výrobků

Fotovoltaické panely (11 výrobků)
poslední aktualizace: 1.11.2018


Prihlásiť